Artur Andrus z piosenką o Trójce: Żal, gdy znikają znajome twarze i milknie dobrze znany głos

Artur Andrus w piątek obwieścił za pośrednictwem Facebooka, że szykuje "coś specjalnego" na wieczór, kiedy w Programie Trzecim PR powinna być emitowana Lista Przebojów Trójki. Artysta i były dziennikarz radia napisał utwór pod tytułem "1999", komentujący ostatnie wydarzenia wokół rozgłośni.
Zobacz wideo

- Prawie 10 lat temu, na 1500. wydanie Listy Przebojów Trójki, przyniosłem w prezencie "Balladę o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie". Na 2000. wydanie miałem zamiar napisać taką skoczną balladę po latach, ale już nie napiszę. Zresztą 1999. wydanie Listy Przebojów Trójki stało się symboliczne. I na to 1999. wydanie napisałem - zapowiedział w opublikowanym w piątek wieczorem teledysku Artur Andrus. Były dziennikarz Trójki wypuścił balladę, gdy na antenie powinna się rozpoczynać audycja LP3, której ostatecznie nie usłyszeliśmy.

Zobacz też: Zamiast Listy Przebojów Trójki "audycja muzyczna". Polskie Radio wydało oświadczenie >>

"1999". Artur Andrus śpiewa o kolegach z Trójki: Wiem, że zawsze będą gdzieś blisko

W najnowszym utworze Andrus odwołuje się do bohaterów wymienionej wcześniej "Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie", czyli do Piotra Barona, Marka Niedźwieckiego i Haliny Wachowicz - postaci nieodłącznie kojarzonych z Listą Przebojów Trójki, których od niedawna w Trójce zabrakło. "Ale jak smutek przychodzi do mnie i jak do żartów mija chęć/Wiem, że nie zniszczy mi tamtych wspomnień i nie wyretuszuje zdjęć/A chociaż nie wiem, co się wydarzy i dokąd nas rozpędzi świat/Tych parę głosów i parę twarzy pozostawiło czuły ślad" - śpiewa artysta.

 

19 maja "Balladę o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie" autorstwa Andrusa wspominała również Kayah, która w teledysku do piosenki wcieliła się zresztą w rolę Czarnej Heleny Wichury. Artystka napisała na Facebooku list do Marka Niedźwieckiego, który opuścił Program Trzeci po tym, jak posądzono go o zmanipulowanie wyników 1998. notowania LP3. Kayah pisze m.in.: 

Drogi Marku, piszę żywo dotknięta ostatnią Trójkową aferą, nie wiedząc kompletnie, w jakim jesteś stanie i co czujesz. Choć mogę się jedynie domyślać... Zawsze byłeś i jesteś prawym, mądrym i bardzo uczciwym człowiekiem, fanem dobrej muzyki. Wierzę, że prawda jest silniejsza niż kłamstwo! I żaden myślący człowiek nie da się nabrać na kłamstwa szerzone pod Twoim adresem. Chcę, byś mógł poczuć wsparcie wielu z nas, zbulwersowanych tą sytuacją. Strasznie mi przykro, a zarazem czuję potworną złość i niezgodę! Jednocześnie czuję się dumna ze stanowiska, jakie zająłeś (...) To niewątpliwie jest przełomem, bardzo potrzebnym, żeby zatrzymać ten obłęd.
 

Przypomnijmy, że Artur Andrus pracował w Trójce w latach 1994-2017. Powodem zerwania przez niego współpracy z Polskim Radiem było postawione przez szefostwo ultimatum: albo Polskie Radio, albo TVN (od 2005 roku Andrus pojawia się jako stały gość w programie "Szkło kontaktowe"). - To nie był dla mnie wybór pomiędzy TVN24 a Trójką. To jest dla mnie wybór pomiędzy tym, czy ja mogę coś o sobie decydować czy nie. Dotychczas przez dwanaście lat moja współpraca z TVN24 jakoś nie przeszkadzała poprzednim zarządom, dało się to godzić - mówił wtedy Andrus. Obecnie dziennikarz jest w ekipie tworzącej radio Nowy Świat, które gromadzi przede wszystkim byłych pracowników Programu Trzeciego PR.

Zobacz też: Marek Niedźwiecki złożył wezwanie przedprocesowe do władz TVP. Żąda oficjalnych przeprosin, daje trzy dni >>

1999. notowanie Listy Przebojów Trójki w sieci zamiast radia. Kazik (znowu) wygrał

W piątkowy wieczór po 19 w Polskim Radiu ruszyła "audycja muzyczna". Nadawca wystosował oświadczenie, w którym zaznaczył, że w miejsce Listy Przebojów Trójki zostaną zagrane przeboje znane z anteny "z szacunku dla słuchaczy i wszystkich prowadzących ten kultowy program, a przede wszystkim dla Marka Niedźwieckiego". Dzięki opublikowanym na stronie LP3 wynikom 1999. notowania wiemy jednak, że Kazik z krytyczną wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenką "Twój ból jest lepszy niż mój" znowu wygrał (choć według danych Polskiego Radia wygrał po raz pierwszy, a wcześniej był czwarty).

Więcej o: