Radio Nowy Świat ruszy w drugiej połowie czerwca. Wiadomo, kto poprowadzi pierwszą audycję

Zbliżający się czerwiec oznacza rychły start radia Nowy Świat, tworzonego przez byłych dziennikarzy Trójki. W rozmowie z "Presserwisem" Patrycja Macjon, udziałowczyni spółki Ratujmy Trójkę, potwierdziła, że w Nowym Świecie nie usłyszymy polityków ani reklam. Press.pl nieoficjalnie dowiedział się też o tym, kto poprowadzi pierwszą audycję na antenie.
Zobacz wideo

- Szanowni Nowoświatowcy, w kontekście ostatnich wydarzeń mających miejsce w Trójce, a dotykających nas osobiście, opóźniliśmy wiele zaplanowanych wcześniej działań. Pamiętamy jednak o tym, że niewiele czasu dzieli nas od przywitania się z Państwem pierwszym dżinglem - piszą w mediach społecznościowych założyciele radia Nowy Świat, którzy w piątek wieczorem zaprezentowali logo rozgłośni. Portal Press.pl podaje przy tym, że radio wystartuje najprawdopodobniej 19 lub 26 czerwca. Czyj głos jako pierwszy rozbrzmi w eterze?

Zobacz też: Magda Jethon o Marku Niedźwieckim: Gdy sytuacja Trójki była trudna, powiedział, że mogę mu przez pół roku nie płacić >>

Radio Nowy Świat. "Na pewno nie będziemy zapraszać polityków, to nasza żelazna zasada"

Według nieoficjalnych doniesień, do których dotarł Press.pl, debiutancki poranek Nowego Świata poprowadzi Wojciech Mann - to właśnie on regularnie witał słuchaczy Trójki wczesną piątkową porą. Patrycja Macjon, udziałowczyni spółki Ratujmy Trójkę, zapowiedziała, że docelowo radio ma nadawać przez całą dobę. - W tej chwili podejmujemy decyzje programowe, które wcześniej wydawały się nam nierealne. Stać nas na reporterów, na serwisy - mówiła Press.pl Macjon i dodała, że w radiu nie zabraknie publicystyki, ale zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami na politykę nie będzie miejsca. Jak zapewniła:

Na pewno nie będziemy zapraszać polityków, to nasza żelazna zasada. Chcielibyśmy za to zaprosić publicystów o różnych poglądach. Ostatnią rzeczą, jakiej byśmy sobie życzyli, to konotowanie nas z jedną stroną politycznego sporu. Dziennikarze prowadzący audycje i wywiady nie będą mieli prawa dzielić się swoją opinią czy poglądami politycznymi w danym temacie.

Milion złotych na radio byłych dziennikarzy Trójki

Na założenie radia Nowy Świat udało się zebrać już ponad milion zł - pieniądze wpłacono za pośrednictwem strony Patronite. Deklarowane miesięczne wsparcie dla inicjatywy przekracza 600 tys. zł. Ponieważ rozgłośnia ma się opierać tylko o crowdfunding, nie będzie konieczności emitowania reklam na antenie. Magdalena Jethon, redaktorka naczelna radia, w rozmowie z portalem Wirtualne Media zapowiedziała, że niedługo poznamy nazwiska nowych prowadzących - nie chciała zdradzić, czy w tym gronie pojawi się ktoś, kto odszedł z Trójki po aferze z "Listą Przebojów Trójki" i piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Kolejnych nazwisk mamy wypatrywać w sieci na profilach Radia Nowy Świat i Ratujmy Trójkę.

Na antenie radia Nowy Świat występować będą m.in. Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Fisz, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski, Kuba Badach czy Jah Jah Frankowski, a wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat i Krystyna Kofta. Swój udział w projekcie potwierdzili zarówno Jan Emil Młynarski, Adriana Bąkowska, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Ławnicki. W audycji "Mistrzowie grają w Nowym Świecie" swoje listy przebojów zaprezentują m.in. Dorota Segda, Maciej Stuhr oraz Jerzy Radziwiłowicz. W stacji wystąpią także krytyk filmowy Tomasz Raczek i literat, a także były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. 

Więcej o: