Radio Nowy Świat. Marcin Kydryński dołącza do ekipy. "Trudno o piękniejszy prezent"

Zgodnie z obietnicą Magdy Jethon pojawiło się nowe ogłoszenie dotyczące kolejnych współpracowników Radia Nowy Świat. Do byłych dziennikarzy Trójki tworzących rozgłośnię dołączył Marcin Kydryński. Jak zapowiedział, jego nowa audycja będzie się odbywać w znajomej słuchaczom Trójki porze.
Zobacz wideo

Na facebookowej stronie Radia Nowy Świat ruszyły ogłoszenia co do następnych osób, których od czerwca będzie można posłuchać na antenie. W specjalnym oświadczeniu swój akces do powstającej rozgłośni potwierdził Marcin Kydryński, który przez 31 lat prowadził w Programie Trzecim Polskiego Radia popularną audycję "Siesta". "Co minione, wróci" - zapewnił dziennikarz we wpisie.

Marcin Kydryński w Radiu Nowy Świat. "Zagram Wam jeszcze na gitarze tę zwinną melodyjkę"

"Z serca dziękuję za zdumiewającą ilość dobrej energii jaką dostałem od Was w minionych dniach. Wśród słów otuchy znalazła się także propozycja, bym dołączył do przyjaciół w Radiu Nowy Świat. Trudno o piękniejszy prezent na urodziny" - napisał Kydryński.

Wspomina o tym, że niedawno ukazała się jego najnowsza książka "Dal. Listy z Afryki minionej", którą "streścić w trzech słowach niepodobna". Dziennikarz stwierdza jednak: "(...) spróbuję, bo dla nas, zasmuconych losem Trójki, mogą to być słowa pociechy i nadziei. 'Co minione, wróci'”. Tym samym Kydryński ogłosił, że w niedzielne popołudnia, w porze "Siesty", "zagra wam jeszcze na gitarze tę zwinną melodyjkę". 

"Siesta" ostatni raz wybrzmiała na antenie radiowej Trójki 17 maja. Kydryński na początku dwugodzinnego pasma zapowiedział, że choć dopiero zakończyła się dyktowana pandemią koronawirusa przerwa w nadawaniu "Siesty", to jej finałowe wydanie. - Przyszedłem zatem się pożegnać po prostu. Bo przecież mieliśmy nie najgorsze party, prawda? Trwało całych 31 lat - mówił dziennikarz i dodał:

Mamy trzy wyjścia - albo sięgniemy po pieśni protestu przeciwko tyranom... Tych tyranów i pieśni wszak nie brakuje. Możemy uderzyć w ton łzawe i puścić utwór "Ta ostatnia niedziela". Albo, co wydaje mi się najwłaściwsze, po raz ostatni sprawimy sobie przyjemność muzyką, którą kochamy. A branie się za bary ze złoczyńcami zostawimy ludziom, którzy się na tym znają. Na przykład Kazikowi...

Zobacz też: Lista Przebojów Trójki. Kazik wygrał, ale awansem z czwartego miejsca. Na stronie LP3 kolejny błąd >>

Milion złotych na radio byłych dziennikarzy Trójki

Na założenie radia Nowy Świat udało się zebrać już ponad milion zł - pieniądze wpłacono za pośrednictwem strony Patronite. Deklarowane miesięczne wsparcie dla inicjatywy przekracza 600 tys. zł. Ponieważ rozgłośnia ma się opierać tylko o crowdfunding, nie będzie konieczności emitowania reklam na antenie. Magdalena Jethon, redaktorka naczelna radia, w rozmowie z portalem Wirtualne Media zapowiedziała, że niedługo poznamy nazwiska kolejnych prowadzących - nie chciała zdradzić, czy w tym gronie pojawi się ktoś, kto odszedł z Trójki po aferze z "Listą Przebojów Trójki" i piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". W gronie byłych "trójkowiczów" współtworzących Nowy Świat są Wojciech Mann, Jerzy Sosnowski, Wojciech Waglewski, Piotr Bukartyk czy Joanna Kołaczkowska.

Na antenie radia Nowy Świat występować będą też: Małgorzata Maliborska, Fisz, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski, Kuba Badach i Jah Jah Frankowski.  Wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat i Krystyna Kofta. Swój udział w projekcie potwierdzili zarówno Jan Emil Młynarski, Adriana Bąkowska, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Ławnicki. W audycji "Mistrzowie grają w Nowym Świecie" swoje listy przebojów zaprezentują m.in. Dorota Segda, Maciej Stuhr oraz Jerzy Radziwiłowicz. W stacji wystąpią także krytyk filmowy Tomasz Raczek i literat, a także były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. 

Więcej o: