Afera w Trójce. Słuchacze żądają dymisji prezeski Polskiego Radia. Zbierają podpisy pod petycją

Po ostatnich wydarzeniach w radiowej Trójce pojawiła się w sieci petycja do Rady Mediów Narodowych. Podpisane pod nią osoby żądają dymisji Agnieszki Kamińskiej, która pełni funkcję prezeski Polskiego Radia. Jest już ponad 10 tys. podpisów.
Zobacz wideo

Od 15 maja z radiowej Trójki odeszło już kilkunastu dziennikarzy i dziennikarek, którzy tworzyli kultową stację od lat. Inni pracownicy radia w większości wzięli urlopy, albo dostali zwolnienia lekarskie, w efekcie brakuje dziennikarzy do prowadzenia dotychczasowych audycji. W poniedziałek 25 maja słuchacze na antenie słyszeli głównie muzykę. Tymczasem pod petycją o dymisję prezeski Polskiego Radia podpisało się już ponad 10 tys. osób.

>>> Sprawa Trójki w Senacie. Prezeska PR: Słuchalność spadała w czasie, kiedy ci dziennikarze pracowali - to jest fakt niezaprzeczalny <<<

 Petycja o dymisję Agnieszki Kamińskiej ma już 10 tys. podpisów

W sieci już 20 maja pojawiła się petycja z żądaniem dymisji Agnieszki Kamińskiej. Jej twórcy chcieli zebrać pierwotnie 10 tys. podpisów - tyle udało się zebrać w poniedziałek 25 maja. Teraz cel wzrósł do 20 tys. - apel znajduje się pod tym adresem. Treść pisma skierowanego do Rady Mediów Narodowych nie jest długa:

Żądamy dymisji Agnieszki Kamińskiej - Prezes Polskiego Radia!!
Wyrażamy swój sprzeciw przeciwko niszczeniu dobrego imienia i upolitycznieniu Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Petycja o dymisję Agnieszki KamińskiejPetycja o dymisję Agnieszki Kamińskiej https://secure.avaaz.org/

Ten sam postulat zgłosił zresztą Grzegorz Podżorny, członek Rady Mediów Narodowych. W minioną niedzielę wysłał wniosek z żądaniem odwołania Kamińskiej do szefa Rady. Krzysztof Czabański tłumaczył portalowi wirtualnemedia.pl, że wniosek jest na razie nieuzasadniony - Rada ma się nim prawdopodobnie zająć na najbliższym posiedzeniu.

>>> "Trójki właściwie już nie ma". Dyrekcja szuka zastępstw w innych stacjach Polskiego Radia <<<

Przypomnijmy, w związku z anulowaniem notowania "Listy Przebojów Trójki", w którym wygrała krytyczna wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenka, odbyło się też posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Uczestniczyli w nim prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, dyrektor i redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski oraz byli pracownicy radia, m.in. Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś, a także zawieszony po piątkowej audycji Bartosz Gil, współpracujący przy tworzeniu Listy Przebojów.

W trakcie posiedzenia Agnieszka Kamińska sugerowała, że słuchalność Trójki spadła przez dziennikarzy, którzy obecnie odchodzą z pracy, dodała też, że jej zdaniem Trójka jest obecnie "demokratycznym i pluralistycznym" medium, co wywołało zdziwienie członków komisji ("Naprawdę nic się pani zdaniem nie stało? Brawo pani prezes" - komentowali) oraz czytała komentarze z internetu, w których słuchacze sugerowali, że stacja jest nareszcie "zdekomunizowana" i w końcu "słuchają jej z przyjemnością".

>>> Radio Nowy Świat ruszy w drugiej połowie czerwca. Wiadomo, kto poprowadzi pierwszą audycję <<<

Prowadząca posiedzenie komisji zwróciła uwagę, że pierwszy raz w życiu jest świadkiem sytuacji, w której prezes radia czyta niepochlebne opinie na temat swojej rozgłośni i w dodatku dezawuuje dziennikarzy. Dodała, że szefostwo stacji "powinno bronić Trójki, a wszystkich polityków wyrzucać z radia na zbity łeb". Na koniec spotkania komisja uznała, że także złoży wniosek o odwołanie Kamińskiej i Kowalczewskiego.

Więcej o: