Afera w Trójce. Nowa płyta Kazika jeszcze nie miała premiery. Już pokryła się złotem

Solowy album Kazika Staszewskiego, na którym znajduje się głośna piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój", będzie mieć premierę dopiero 5 czerwca. Wydawca poinformował, że wydawnictwo zostało zamówione przez tak wiele osób, że już teraz zyskało status Złotej Płyty, a ponoć już niewiele brakuje do Platynowej Płyty.
Zobacz wideo

"Zaraza" to pierwszy od kilkunastu lat solowy album Kazika Staszewskiego. O płycie stało się głośno w całej Polsce za sprawą afery w Trójce. Kiedy okazało się, że promująca wydawnictwo piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój", wygrała 1998. notowanie "Listy Przebojów Trójki", to zostało odwołane z powodu rzekomych nieprawidłowości w zliczaniu głosów. Utwór jest krytyczny wobec Jarosława Kaczyńskiego i dotyczy jego wizyty na cmentarzu 10 kwietnia, kiedy miejsce było zamknięte dla wszystkich innych ludzi.

>>> Burza w Trójce. Sławomir Pietrzak o nadchodzącej płycie Kazika: Jeden ze smakołyków poznaliście, będą kolejne <<<

Płyta Kazika jeszcze nie trafiła do sklepu, a już pokryła się złotem

"Zaraza" na sklepowe półki trafi 5 czerwca, jednak cieszyła się takim zainteresowaniem słuchaczy, którzy zamówili album w przedsprzedaży, że wytwórnia SP Records już potwierdza sprzedaż wystarczającą do ogłoszenia Złotej Płyty. Przypomnijmy, w świetle zasad Związku Producentów Audio-Video przyjętych dla muzyki rozrywkowej, oznacza to 15 000 sprzedanych egzemplarzy. Dodajmy, że Platynowa Płyta to 30 000 sprzedanych albumów, a Diamentowa - 150 tys.

>>> Kazik powraca solowo i gromi Jarosława Kaczyńskiego. "Limuzyny dwie, cały cmentarz twój"<<<

Wytwórnia z entuzjazmem informuje w komunikacie: "Jeśli uwzględnimy także rezultaty z odsłon YouTube, a chyba każdy dorosły Polak miał szansę usłyszeć ostatnio kawałek "Twój ból jest lepszy niż mój", "Zaraza" osiągnęła wynik bliski Platynowej Płycie. To fantastyczne osiągnięcie, zwłaszcza w sytuacji, gdy niemożliwe są koncerty czy tradycyjne formy promocji". Premiera utworu w sieci odbyła się 8 maja, a przed wybuchem afery z "Listą Przebojów Trójki" w piątek 15 maja, piosenka Kazika miała na YouTubie ok. 1,3 mln odtworzeń. W następny poniedziałek odtworzeń było już 9 mln, teraz na liczniku bije 11 mln.

>>> Kazik i Wojtek Jabłoński wypuścili premierowy utwór. "Powiedzcie, że kochacie nas"<<<

Instytut Monitorowania Mediów obliczył nawet, że od 15 do 19 maja w mediach takich jak portale internetowe, prasa, telewizja, a także na portalach społecznościowych opublikowano około 4 535  materiałów, w których wspominano o piosence Kazika. Gdyby były to płatne reklamy nowej płyty Staszewskiego, trzeba by za nie wszystkie zapłacić ponad 16,6 mln zł. Tyle właśnie wynosi szacunkowy ekwiwalent reklamowy w przypadku danych za cztery pierwsze dni od wybuchu afery.

- Kazik jest świetnym obserwatorem rzeczywistości i zawsze bardzo trafnie ją krytykował, a czasami przepowiadał wręcz koniec jakiejś politycznej epoki. Wydaje się, że jego nowa płyta, którą wydajemy 5 czerwca, może wzbudzić kolejną masę różnych reakcji - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Sławomir Pietrzak, szef wytwórni S.P. Records. W oficjalnym komunikacie opisał wydawnictwo nieco dokładniej:

To album bardzo wrażliwy, mądry i aktualny zarazem, zdecydowanie najlepszy od czasów "12 groszy". Kazik jest w wybitnej wręcz formie, a teksty to przemyślenia dojrzałego faceta. Są na nim utwory, które w warstwie muzycznej i tekstowej przykleiły mi się od pierwszego słuchania i to raczej na zawsze. Będzie trochę ostro, trochę społeczno-politycznie, trochę z humorem, ale także mądrze, ciepło i rodzinnie. To bardzo dojrzały, ciekawy album, choć powstał w naprawdę błyskawicznym tempie.

Współtwórcą płyty jest Wojtek Jabłoński, multiinstrumentalista i kompozytor, gościnnie występuje też Konrad Wantrych. Na "Zarazie" znajdziemy piętnaście premierowych kompozycji, w tym utwory "Twój ból jest lepszy niż mój" i "Powiedzcie, że kochacie nas". 

Więcej o: