Krzysztof Cugowski - jedna z legend polskiej sceny muzycznej obchodzi 70. urodziny!

Krzysztof Cugowski jest z nami już od 70 lat. Wokalista, znany z grupy muzycznej Budka Suflera, urodził się 30 maja 1950 roku i choć minęło już tyle czasu, wciąż występuje, ciesząc tłumy fanów.

70 lat temu urodził się Krzysztof Cugowski, znany i lubiany polski wokalista

To w Lublinie 70 lat temu urodził się Krzysztof Cugowski, który obecnie kojarzony jest z zespołem rockowym Budka Suflera i przebojami, takimi jak „Takie tango”. Jest absolwentem  tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej. Rozpoczął także studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale nie doprowadził ich do końca, ponieważ poświęcił się karierze muzycznej. Zawsze zwracał uwagę charakterystycznym głosem, charyzmą i utworami, które jak na czasy jego młodości, były bardzo oryginalne i zostały od razu zauważone w naszym kraju. Teraz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistów.

Krzysztof Cugowski kończy 70 lat – jak wyglądała jego kariera?

Jako że Krzysztof Cugowski kończy 70 lat, warto przyjrzeć się uważniej jego karierze. Porzucając studia, postanowił wraz z kolegami, założyć zespół grający muzykę rockową, Prompter’s Box. W niedalekiej przyszłości nazwa ta uległa spolszczeniu na Budkę Suflera. Później jednak Cugowski postanowił porzucić grupę, by rozpocząć współpracę z Romualdem Lipką nad projektem Stowarzyszenie Cnót Wszelakich, z czasem przemianowanym właśnie na Budkę Suflera. Artysta szybko stawał się popularny – już w roku 1975 znalazł się na drugim miejscu w zestawieniu „Wokaliści roku”, jakie przygotowało czasopismo „Non Stop”. Rok później postanowił jednak zostawić zespół i podjąć współpracę z grupą Cross i Spisek, a dopiero w następnej kolejności znów powrócić do Budki Suflera.

Dużą sławę przyniosły mu występy w Stanach Zjednoczonych. Kiedy jednak po powrocie do Polski wydał płytę „Cisza”, a ta okazała się ogromnym sukcesem, postanowił pozostać na rodzimym rynku. Za największe osiągnięcie w karierze Cugowskiego uznaje się jednak inny krążek – „Nic nie boli tak jak życie", który sprzedał się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Między innymi dzięki temu, wraz ze swoim zespołem mógł stanąć na scenie sali Carnegie Hall w Nowym Jorku. Największymi przebojami wykonywanymi przez Krzysztofa Cugowskiego były piosenki:

  • „Bal wszystkich świętych”,
  • „Jest taki samotny dom”,
  • „Martwe morze”.

Choć Budka Suflera w swoim najbardziej znanym składzie przestała istnieć, Cugowski nie przestał występować. Przez pewien czas występował ze swoimi synami: Piotrem i Wojciechem w zespole Cugowscy. Jednocześnie też rozwijał swoją karierę solową, którą kontynuuje do dziś.

Zobacz wideo Nowy odcinek Popkultury!

Budka Suflera: zespół, który znał każdy w Polsce

Budka Suflera to niewątpliwie jeden z tych zespołów, o którym słyszał każdy, nawet jeśli nie przepadał za muzyką rockową. To właśnie Krzysztof Cugowski, jako frontman, nadał jej szczególnego charakteru i pozwolił się wyróżnić na tle innych kapeli lat siedemdziesiątych. Grupa powstała w 1974 roku w Lublinie, a założył ją właśnie Cugowski, wraz z Romualdem Lipką. Jednym z członków stałego składu zespołu był perkusista, Tomasz Zeliszewski. Oprócz tradycyjnego rocka, Budka Suflera znana jest z utworów bluesowo-rockowych, popowych, a także progresywnego rocka.

Tak naprawdę jednak „korzenie” zespołu sięgają roku 1969 i pierwszych prób muzycznych Cugowskiego z kolegami z liceum (tamten skład rozpadł się jednak po roku). Jeden spośród największych hitów zespołu, „Cień wielkiej góry”, został nagrany jesienią 1974 roku. Dwa lata później ukazał się drugi album Budki Suflera, zatytułowany „Przechodniem byłem między wami”, który sprzedał się bardzo szybko i uzyskał status Złotej Płyty. W 1977 roku doszło do spięcia między Cugowskim a resztą grupy, w efekcie którego Lipka wyrzucił Cugowskiego z zespołu. Przez pewien czas w roli wokalisty Budki Suflera występował Romuald Czystaw, a potem Felicjan Andrzejczak. Ostatecznie Cugowski wrócił do grupy. W 2014 roku pojawiła się oficjalna informacja o zakończeniu działalności zespołu. W 2019 roku grupa wznowiła działalność, jednak Krzysztof Cugowski kategorycznie odciął się od tego projektu, pozostając przy dalszej karierze solowej.

Krzysztof Cugowski junior: kim jest najmłodszy syn wokalisty?

Krzysztof Cugowski junior to najmłodszy syn wokalisty, o którym dopiero ostatnio zrobiło się nieco głośniej. Jego matką jest druga żona piosenkarza, Joanna. Choć Krzysztof Cugowski junior z początku marzył o pójściu w ślady ojca i przyrodnich braci, ostatecznie wybrał inną drogę. Obecnie studiuje aktorstwo na Uniwersytecie w Winchester. Rozwija więc inny, choć w pewnym sensie pokrewny talent, niż reszta jego rodziny. Niebawem będzie można go zobaczyć w jednym z seriali wytwórni Netflix.

Zobacz też: Bracia Cugowscy zawiesili współpracę. "Zespół obecnie nie istnieje"

Więcej o: