Nosowska, Michał Szpak, Zalewski i polskie drag quuens - dziś premiera "Music 4 Queers & Queens"

Michał Szpak, Nosowska, Zalewski, Natalia Przybysz, Brodka, Sorry Boys i inni czołowi polscy artyści połączyli siły z polskimi drag queens oraz debiutantami i tak powstała dwupłytowa składanka Kayaxu i Parady Równości - "Music 4 Queers & Queens".

Wszyscy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na kwestie dyskryminacji osób LGBTQIA i innych grup mniejszościowych zagrożonych wykluczeniem. Z okazji premiery do sieci trafiły dwa teledyski - pierwszy do singla Barbary Wrońskiej i Michała Szpaka pt. "Zanim" oraz drugi do bonusa stworzonego przez polskie drag queens Shady Lady, Twoją Starą i Lolę Eyeonyou Potocki pt. "Technikolor" - piosenka miała być pierwotnie hymnem tegorocznej Parady Równości, która niestety nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. 

 

Czerwiec to Pride Month - miesiąc, czas, kiedy osoby nieheteronormatywne, niecispłciowe oraz ich sojuszniczki i sojusznicy celebrują różnorodność i upominają się o równe prawa dla wszystkich. W związku z tym Kayax we współpracy z Paradą Równości stworzył składankę "Music 4 Queers & Queens". 

- Utwór porusza kwestię tego, że ludzie niszczą się nawzajem, na oślep uderzając „kamieniem” - słowem we wszystko co czułe. Nie biorąc pod uwagę tego, że łamią komuś życie - mówi o "Zanim" Barbara Wrońska. - To tyczy się krytykowania czyjejś osobowości, sposobu bycia, twórczości, życia - każdej właściwie sfery. Do współpracy zaprosiłam Michała Szpaka, który bardzo często pada ofiarą takich zachowań. Choć jesteśmy stylistycznie różni to czujemy to samo, a nasze światy się przeniknęły. Michał Szpak dodaje:

Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich, niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam nadzieję, że ten projekt będzie wsparciem dla wolności!

Kayah: Pisałam to 13 lat temu i powtórzę dzisiaj - muzyka dociera do wszystkich, dla niej nie ma różnic

"Music 4 Queers & Queens" jest kontynuacją wydanej w 2007 roku składanki "Music 4 Boys & Gays". 13 lat temu tego typu przedsięwzięcia okazywały się często aktem odwagi i spotykały się z krytyką - na szczęście płyta została doceniona przez środowisko i do dzisiaj ma wiernych fanów. Na dwupłytowym albumie, którego pomysłodawczynią była Kayah, znalazły się między innymi utwory Madonny, Kylie Minogue, Moloko czy Björk. Tym razem Kayax nawiązał współpracę z Paradą Równości i stworzył kompilację, na której znaleźli się polscy artyści, którzy chcieli wyrazić swoje poparcie dla postulatów społeczności LGBTQIA.

- To, co wyróżnia tę składankę od poprzedniej, to to, że znalazły się na niej piosenki wyłącznie polskich artystek i artystów. Żyjemy w Polsce i wszyscy czujemy to, że wsparcie naszego rodzimego rynku muzycznego jest potrzebne. Cieszy nas fakt, że wszyscy, którzy znaleźli się na tej składance wyrazili chęć uczestnictwa w tym projekcie, a w dołączonej książeczce znajdziecie od nich krótkie słowa wsparcia. Pisałam to 13 lat temu i powtórzę dzisiaj - muzyka dociera do wszystkich, dla niej nie ma różnic. Niezależnie od koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, narodowości, religii, przekonań politycznych - muzyka łączy, nie dzieli. Obyśmy wszyscy byli muzyką - mówi Kayah.

Album dostępny jest w wersji fizycznej na stronie sklepzmuzyka.pl, na stronie Parady Równości i innych sklepach z muzyką oraz w wersji cyfrowej we wszystkich serwisach streamingowych. 

Więcej o: