Budka Suflera czuje się oszukana przez Marka Torzewskiego. Tenor odpowiada: To nieprawdziwe informacje

Dzień po tym, jak Budka Suflera opublikowała piosenkę "Niebo co dzień" w wykonaniu Felicjana Andrzejczaka, tę samą piosenkę w swoim wykonaniu udostępnił tenor Torzewski. Zespół twierdzi, że wykorzystał on utwór bezprawnie, Torzewski argumentuje, że muzycy "z premedytacją nie akceptują faktu", że Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski napisali piosenkę specjalnie dla niego. Żąda przeprosin.
Zobacz wideo

Budka Suflera razem z Felicjanem Andrzejczakiem nagrała nową płytę, jednym z utworów promujących wydawnictwo jest "Niebo co dzień" - muzykę do niej napisał Romuald Lipko, a słowa Marek Zeliszewski. Teledysk do piosenki pojawił się na YouTubie 28 maja, a dzień później tę samą piosenkę w swoim wykonaniu do sieci wrzucił Marek Zeliszewski. Tenor utrzymuje, że Budka Suflera skomponowała dla niego ten utwór, a nagranie w sieci to wynik jego współpracy z Romualdem Lipko. Na oficjalnej stornie Budki pojawiło się w związku z tym oświadczenie Tomasza Zeliszewskiego i Doroty Mazurkiewicz-Lipko.

Budka Suflera i Marek Torzewski kłócą się o piosenkę Lipki

Tomasz Zeliszewski i Dorota Mazurkiewicz-Lipko w oświadczeniu napisali o "naruszeniu praw". Wskazali też, że publikowanie innej wersji utworu dzień po premierze wykonania Felicjana Andrzejczaka "ewidentnie narusza dobre obyczaje". W kolejnych punktach czytamy też, że wbrew zapewnieniom Torzewskiego "utwór nie został skomponowany przez Romualda Lipkę specjalnie dla niego".

 
Po pierwsze, przytoczony opis nie informuje o tym, że autorami piosenki są Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski, co stanowi naruszenie ich praw. Ponadto sposób wymienienia w tym opisie Pana Marka Torzewskiego może być przez odbiorców odczytywany jako wskazanie, że jest On współtwórcą, a nie tylko wykonawcą piosenki.
Po drugie - wzmianka o Budce Suflera sugeruje, że utwór został wykonany przy udziale tego właśnie Zespołu, co nie jest zgodne z prawdą.
Po trzecie - użycie określenia "original version" wskazuje, że wykonanie Pana Marka Torzewskiego jest pierwotnym nagraniem utworu "Niebo co dzień", przez co stworzone zostaje wrażenie, że wersja nagrana przez Budkę Suflera ma charakter wtórny (cover). Tymczasem oryginalnym nagraniem utworu "Niebo co dzień" jest wersja nagrana i opublikowana wcześniej przez zespół Budka Suflera.

Budka Suflera chciała, by Torzewski złożył publiczne oświadczenie opublikowane na jego stronie i YouTubie, w którym przyzna, kto jest prawdziwym autorem piosenki, oraz podkreśli, że nie nagrywał tej piosenki z Budką.

Torzewski odpowiada Budce Suflera: To nie ma pokrycia w faktach

Menadżerka Marka Torzewskiego w odpowiedzi na oświadczenie Budki Suflera zamieściła na stronie tenora swoje wyjaśnienia sprawy. Barbara Romanowicz podkreśliła, że Torzewski dostał od Romualda Lipki "specjalnie dla niego skomponowany" utwór "Niebo co dzień" i jeszcze 11 innych piosenek w 2001 roku:

Jest niepodważalne, iż piosenka "Niebo co dzień" została specjalnie napisana dla Marka Torzewskiego przez Romualda Lipkę i nagrana wspólnie z nim przez Marka Torzewskiego w sierpniu 2001 r. w studio S-4 Polskiego Radia w Warszawie, czyli 19 lat temu. Taka wersja została zamieszczona na YouTube, czyli wersja oryginalna która powstała przy współpracy Marka Torzewskiego i Romualda Lipki - lidera zespołu Budka Suflera.

Dołączyła poniżej wycinki prasowe, w których opisywana jest współpraca Torzewskiego z Romualdem Lipką. - Takie są fakty - czytamy.

Oświadczenie menadżerki Marka TorzewskiegoOświadczenie menadżerki Marka Torzewskiego http://www.marektorzewski.com.pl/oswiadczenie/

Dodała też, że tenor bardzo szanuje zespół i "nie śmiał" wykorzystywać jego nazwy:

Marek Torzewski nigdy nie śmiał wykorzystywać nazwy zespołu Budka Suflera, dla którego żywi wielki szacunek i patrzy z podziwem na jego osiągnięcia artystyczne. Jednakże należy trzymać się faktów i nie tracić z pola widzenia faktu, że piosenkę "Niebo co dzień" skomponował dla Marka Torzewskiego lider zespołu Budka Suflera Romuald Lipko a tekst napisał perkusista zespołu Budka Suflera Tomasz Zeliszewski

Stwierdziła też, że Lipko skomponował dla tenora utwór "Błogosławiona chwila" i dodała: "Pamięć chyba bywa zawodna i zdarza się to najlepszym". Zaznaczyła, że autora tekstu nie wpisano do opisu piosenki na YouTube przez "nieumyślne uchybienie" osoby, która piosenkę tę umieszczała w sieci.

Zdumiewającym jest, że zespół Budka Suflera w swoim oświadczeniu z premedytacją nie akceptuje faktu, że pierwotne (orginal) nagranie utworu "Niebo co dzień" odbyło się w sierpniu 2001 r.

Podsumowała, że doniesienia Budki Suflera nie mają "pokrycia w przytoczonych powyżej faktach", w efekcie czego Torzewski oczekuje "oficjalnych przeprosin od zespołu Budka Suflera za nieprawdziwe informacje, które znalazły się w oświadczeniu z dnia 4 czerwca 2020 r.i zamieszczenie ich na oficjalnej stronie internetowej zespołu Budka Suflera".

 
Więcej o: