Premiery tygodnia. Kazik na płycie "Zaraza" nie oszczędza nikogo. Włącznie ze sobą

W tym tygodniu na Netfliksa trafił ostatni sezon "13 powodów", w księgarniach znalazła się najnowsza, emocjonująca powieść Isabel Allende, a do tego ukazała się wyczekiwana solowa płyta Kazika "Zaraza". Przekonajcie się, czemu warto zwrócić uwagę na te pozycje.
Zobacz wideo

Czerwiec rozpoczynamy od płyty, książki i serialu. Kazik śpiewa o Polsce, świecie i wszechogarniającej beznadziei; Isabel Allende pisze - wręcz odwrotnie - o poszukiwaniu nadziei w wyniszczonej wojną Hiszpanii, zaś bohaterowie serialu "13 powodów" po raz ostatni stają oko w oko nie tylko z przeszłością, ale i przyszłością.

Zobacz też: Netflix opanowany przez "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Film numerem jeden w Polsce >>

"Zaraza". Rozczarowany Kazik nie ma wątpliwości, że nie ma dla nas nadziei

Jak pisze Justyna Bryczkowska w recenzji "Zarazy", czyli pierwszej od kilkunastu lat solowej płyty Kazika Staszewskiego, miała ona "bodaj największą, najskuteczniejszą i do tego darmową kampanię reklamową, jaka zdarzyła się ostatnio w przypadku muzyki w Polsce". Właśnie z tego albumu pochodzi "Twój ból jest lepszy niż mój", od którego rozpoczęła się wielka afera w Programie Trzecim Polskiego Radia. 

"Zaraza" ma do zaoferowania o wiele więcej niż "Twój ból (...)". "Powiedziałabym, że "Twój ból jest lepszy niż mój" jest w pewnym sensie najdelikatniejszą formą krytyki, jaka spotyka polityków na tym albumie. Dużo bardziej chwytliwe i dosadne "protest songi" chowają się pomiędzy pozostałymi utworami, a co najważniejsze mają w sobie zadziorność, za którą od lat teksty Kazika wielu sobie ceni. W parze z tymi tekstami idą smaczne aranżacje muzyczne Wojtka Jabłońskiego, który faktycznie dobrze potrafi wyczuć potrzebny do słów klimat" - czytamy m.in. w tekście Bryczkowskiej.  Sporo tu refleksji zarówno o polityce, narodzie, rodzinie, jak i o samym sobie, a wszystko na gorzką nutę. 

Zobacz więcej: "Zaraza" Kazika zjada Polskę. "Nie ma nadziei, że tutaj się jeszcze coś zmieni" [RECENZJA] >>

"Długi płatek morza". Isabel Allende i ucieczka przed wojną poprzez dziesięciolecia i kontynenty

Hiszpania, styczeń 1939 roku. Krwawą wojnę domową kończy zwycięstwo generała Franco. Zaczyna się Wielka Ewakuacja: do granicy francuskiej przez Pireneje dociera blisko pół miliona republikańskich uchodźców. Wśród nich jest Roser, ciężarna młoda wdowa, której życie nieodwracalnie splata się z życiem Victora Dalmau, lekarza wojskowego i brata jej zmarłej miłości. Aby przetrwać, muszą zjednoczyć się w małżeństwie, którego żadne z nich nie chce.

Przejęty losem hiszpańskich wygnańców poeta Pablo Neruda przekonuje chilijskiego prezydenta, by Chile – "długi płatek morza i wina i śniegu", jak nazwał swój kraj w jednym z wierszy – stało się dla emigrantów nową ojczyzną. Roser i Victor zaczynają od nowa. Będą musieli stawić czoło niejednej próbie, mimo to znajdą nie tylko radość, ale i przyjaciół – i to w nieprawdopodobnych miejscach.

"13 powodów". Popularny serial Netfliksa dobiega końca

5 czerwca na Netfliksie pojawił się czwarty i ostatni sezon produkcji "13 powodów". Clay Jensen i jego przyjaciele przygotowują się do ukończenia liceum Liberty, ale zanim się pożegnają, będą musieli ukryć przed światem niebezpieczny sekret i zmierzyć się z okrutnymi wyborami, które mogą na zawsze odmienić ich przyszłość. Po szkolnych korytarzach przechadzają się duchy, a bohaterowie muszą się zmierzyć z konsekwencjami swocich poprzednich decyzji. Czwarta seria "13 powodów" liczy 10 odcinków.

Więcej o: