Zbigniew Preisner pozwie PiS. "Z Dudabusa puszczono moją piosenkę. Co za bezczelność"

Kompozytor Zbigniew Preisner poinformował, że podczas wiecu wyborczego prezydenta z tzw. Dudabusa puszczono jego piosenkę."Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji" - napisał muzyk i zapowiedział pozew o naruszenie praw.

21 czerwca Andrzej Duda w ramach kampanii wyborczej spotkał się na Rynku Głównym na wiecu z mieszkańcami Krakowa. Kompozytor Zbigniew Preisner poinformował, że podczas wyborczego spotkania bez jego zgody puszczono piosenkę "Miejcie Nadzieję" (skomponowana przez Preisnera do wiersza Adama Asnyka o tym samym tytule).

Zobacz wideo

Zbigniew Preisner do Andrzeja Dudy: "Co za bezczelność". Z pokładu Dudabusa puszczono jego piosenkę

Jak wskazuje kompozytor, utwór miał zostać bez jego zgody zostać wyemitowany na pokładzie Dudabusa, czyli autokaru, którym prezydent i jego sztab przemieszczają się po Polsce.

Moi Drodzy, dzisiaj na Małym Rynku w Krakowie z „Dudabusu” została bez mojej zgody wyemitowana moja piosenka "Miejcie nadzieję". Co za bezczelność?! A. Duda, kandydat na prezydenta, łamie moje osobiste prawa autorskie

- poinformował Preisner w niedzielę. Jak dodał, w związku z wykorzystaniem utworu zamierza wejść na drogę prawną.

Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji

- dodał.

Do bardzo podobnej sytuacji doszło w 2013 roku. Wtedy także Preisner poinformował, że jego piosenka została odtworzona na wiecu PiS w trzecią rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. "Nie zamierzam być wycieraczką PiS" - wskazywał wówczas. Partia zaprzeczała, jakoby wykorzystała utwór kompozytora - wskazywano, że za wyemitowanie jej w okolicach Wawelu nie były odpowiedzialne osoby z PiS.

Wiersz Asnyka został skomponowany niedługo po upadku powstania styczniowego. Piosenka "Miejcie nadzieję" po raz pierwszy wykonywana była w połowie lat 80. "Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje, /I przechowywać ideałów czystość; /Do nas należy dać im moc i zbroję, /By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość /Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną, /Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera, /Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno /Przyszłych poświęceń w duszy bohatera" - brzmią słowa utworu.

Poprosiliśmy sztab Andrzeja Dudy o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o: