Ennio Morricone nie żyje. Legendarny kompozytor miał 91 lat

Ennio Morricone nie żyje. Włoskie media informują, że wybitny, wielokrotnie nagradzany kompozytor, autor muzyki do ponad 400 produkcji filmowych i telewizyjnych, zmarł w wyniku powikłań po poważnym upadku. Miał 91 lat.

Dziennik "La Repubblica" podaje, że Ennio Morricone zmarł 6 lipca w rzymskim szpitalu, gdzie przebywał po poważnym upadku. Śmierć Morriconego potwierdził jego przyjaciel i prawnik Giorgio Assumma, który poinformował, że kompozytor "odszedł 6 lipca o świcie z pociechą wiary". Assumma jednocześnie zaznaczył, że pogrzeb Morriconego ma mieć charakter prywatny i odbędzie się "z poszanowaniem pokory i skromności, które zawsze go inspirowały". Wielki muzyk i kompozytor, zdobywca Oscara, autor najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych kina włoskiego i światowego, miał 91 lat. 

Ennio Morricone nie żyje. Był ikoną muzyki filmowej

Kariera kompozytorska Ennio Morriconego objęła blisko siedem dekad. Jego pierwsze kompozycje powstały, gdy miał zaledwie 6 lat, zaś pracę w zawodzie rozpoczął w wieku lat 18. Po ukończeniu studiów w konserwatorium w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji w 1954 roku podjął się pracy jako autor i aranżer muzyki podpisywanej później nazwiskami znanych wtedy kompozytorów muzyki filmowej.  

W latach 1960–1975 Morricone zyskał międzynarodową sławę dzięki komponowaniu muzyki do westernów - nawiązał stałą współpracę z Sergio Leone, którego poznał jeszcze za czasów szkolnych. Przy szacowanej liczbie sprzedanych 10 milionów egzemplarzy muzyka do "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" jest jedną z najlepiej sprzedających się partytur na świecie. Napisaną przez Morriconego muzyczną ilustrację do "Dobrego, złego i brzydkiego" z 1966 roku zalicza się do najbardziej wpływowych soundtracków w historii muzyki filmowej. To właśnie on jest autorem tego niezapomnianego motywu:

 

Morricone komponował dla płodnych amerykańskich reżyserów, takich jak Don Siegel, Mike Nichols, Brian De Palma, Barry Levinson, Oliver Stone, Warren Beatty, John Carpenter i Quentin Tarantino. Na liście filmów, które zilustrował Ennio Morricone, są takie produkcje jak "Niebiańskie dni", "Cinema Paradiso", "1900", "Misja", "Nietykalni", "Bitwa o Algier", "Coś", "Bugsy" czy "Dawno temu w Ameryce". Warto dodać, że w latach 1966–1980 artysta był głównym członkiem Il Gruppo, jednego z pierwszych eksperymentalnych kolektywów kompozytorskich. Łącznie stworzył muzykę do ponad 400 produkcji filmowych oraz telewizyjnych. Napisał także więcej niż 100 klasycznych kompozycji.

Na pierwszego i jedynego Oscara (wygranego w plebiscycie) musiał czekać aż do 2016 roku - Amerykańska Akademia Filmowa doceniła go wtedy za muzykę do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino. Dziewięć lat wcześniej Morricone otrzymał honorowego Oscara za "wspaniały i różnorodny wkład w sztukę muzyki filmowej". Był też zdobywcą m.in. trzech nagród Grammy, trzech Złotych Globów, sześciu nagród BAFTA, dwóch Europejskich Nagród Filmowych i dziesięciu nagród David di Donatello, włoskich odpowiedników Oscarów.

Więcej o: