Paweł Kukiz o ludziach pracujących przy koncertach: Branża estradowa praktycznie zatonęła

Kiedy w marcu rząd wprowadził obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, wszystkie koncerty zostały odwołane. Do tej pory sytuacja nie wróciła do normy, setki ludzi zostaje bez pracy. Paweł Kukiz zwraca uwagę na ten problem, apelując o wsparcie podczas organizowanej przez branżę scenotechniczną pikiety.

"Spędziłem na koncertach więcej lat, niż wielu z Was żyje. Oprócz nas, artystów, na scenie i dokoła niej było sporo ludzi, o których istnieniu pewnie nie wiecie, czyli cała obsługa techniczna. To dzięki nim nasze koncerty się odbywały" - zaczyna swój wpis na Facebooku Paweł Kukiz, muzyk i poseł.

Zobacz wideo Jakie filmy i seriale obejrzeć w te wakacje? Wakacyjne polecajki cz. 1 [Popkultura Extra]

Paweł Kukiz: Nikt nie chce się z nimi spotkać, wysłuchać ich, udzielić im wsparcia

Kukiz zwraca uwagę na to, że wprowadzone "odmrożenie" w przypadku branży koncertowej jest tylko teoretyczne:

Dzisiaj cała branża estradowa praktycznie zatonęła. Od marca nie odbywają się wydarzenia. Ani artyści, ani ludzie z techniki nie mają pracy. Zostało im zakazane wykonywanie zawodu! Pomimo teoretycznego odmrożenia nadal nie mogą tego robić i pewnie do kwietnia przyszłego roku nie będą mogli! Tylko dlaczego nie zabroniono komornikom ich windykować, a ZUS-owi naliczać odsetki?

Kukiz podkreśla, że pomimo próśb "nikt nie chce się z nimi spotkać, wysłuchać ich, udzielić im wsparcia" i zachęca do wzięcia udziału w pikiecie na Placu Zamkowym, która odbędzie się 7 lipca z inicjatywy Polskiej Izby Techniki Estradowej. Start o godzinie 12.

"Nadszedł moment, w którym ludzie tworzący szeroko rozumianą branżę scenotechniczną nie mogą dłużej pozostawać niezauważeni i nieujmowani w rządowych planach pomocy!" - piszą organizatorzy pikiety, którzy szacują, że 300 tysięcy osób pozostaje bez pracy od marca. Przedstawiciele Polskiej Izby Techniki Estradowej zaraz po pikiecie planują przekazać Sejmowi, Prezydentowi i Premierowi RP petycję z postulatami. Apelują o powołanie rządowego Okrągłego Stołu ds. przeprowadzenia i wyprowadzenie branży techniki estradowej z kryzysu, utworzenie funduszu pomocowego na rzecz wszystkich osób pracujących w branży scenotechnicznej oraz wdrożenie pilnych działań ustawodawczych w celu wstrzymania emigracji zarobkowej specjalistów z branży techniki estradowej.

Rząd: koncerty do 150 osób

- Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być od 6 czerwca organizowane - poinformował pod koniec maja minister Piotr Gliński. Ta liczba ma związek z inną decyzją rządu, który w tym czasie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 przywrócił możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 150 osób, również z zachowaniem odległości.

Od 6 czerwca otwarte kina i teatry. Wracają koncerty plenerowe, ale pod pewnymi warunkami >>

Od 17 lipca restrykcje będą jeszcze bardziej poluzowane, ale ze względu na te ciągle obowiązujące obostrzenia wiele imprez muzycznych w dalszym ciągu jest nieopłacalnych

Z kolei niektórzy zwracają też uwagę na to, że na kampanijnych wiecach z kandydatami biorącymi udział w wyborach prezydenckich spotykają się tłumy, jest ściskanie rąk i przytulanie, a maseczki nosi mało kto.

Wiece bez maseczek, premier przekonuje: COVID to choroba jak inne. Prof. Simon: Absurd absolutny >>

Więcej o: