Radio Nowy Świat - pierwszym gościem Wojciecha Manna musiał być Piotr Bukartyk. Niespodzianka była inna

Radio Nowy Świat już nadaje - internetowa radiostacja wystartowała 10 lipca, a pierwszym prezenterem został Wojciech Mann. Do swojego programu "Poranna Manna" zaprosił Piotra Bukartyka znanego z występów w jego trójkowych audycjach. I nastąpił pewien historyczny przełom - panowie przeszli na "ty".
Zobacz wideo Cenzura w Polsce i za granicą. Te piosenki zostały uznane za kontrowersyjne [Popkultura Extra]

Piotr Bukartyk rozgościł się po szóstej rano w programie "Poranna Manna" - pierwszej audycji, która pojawiła się w internetowym Radiu Nowy Świat. Wojciech Mann i jego gość postanowili oficjalnie, na antenie, przejść na "ty". Przez lata, gdy spotykali się w radiowym studiu Programu Trzeciego Polskiego Radia, zwracali się do siebie "na pan".

Wojciech Mann zaprosił do Radia Nowy Świat Piotra Bukartyka. Tak robił w Trójce

Jak sami przyznali, taką oficjalną formę stosowali jedynie przy mikrofonach Trójki. Także wtedy, gdy program Bukartyka został zdjęty z anteny, a mimo tego Mann zapraszał go nadal do swojej audycji.

Radio Nowy Świat online - gdzie słuchać? >>

11 marca tego roku Wojciech Mann ogłosił, że opuszcza szeregi redakcji Programu Trzeciego Polskiego Radia, z którą był związany od 55 lat. Jego odejście odbyło się w atmosferze skandalu po rozstaniu Trójki i Anny Gacek, wieloletniej współpracowniczki Manna. W ślad za nimi poszli m.in. Jan Młynarski i Gaba Kulka

Z kolei program Piotra Bukartyka został zdjęty z anteny po ponad dekadzie w 2017 roku. Radiowiec poinformował wtedy swoich fanów, że mimo to ciągle będą mogli usłyszeć go w Trójce i pojawiał się w Trójce prywatnie jako gość Wojciecha Manna. Po odejściu Manna z Polskiego Radia, publikowali w sieci piosenki jako Duet Egzotyczny Bukman.

Wojciech Mann i Piotr Bukartyk publikują piosenkę. "Adrian z wami" >>

Radio Nowy Świat - hasło "Pion i poziom", na antenie po Mannie młode talenty

W kwietniu 2020 roku została natomiast ogłoszona informacja, że m.in. Magda Jethon i Wojciech Mann zaangażowali się w stworzenie internetowego Radia Nowy Świat, finansowanego z rozpoczętej wtedy zbiórki. Twórcy zakładali, że do zrealizowania założeń potrzebne było 250 tys. zł miesięcznie. Pieniądze szybko zaczęły wpływać, szczególnie po aferze w Trójce związanej z unieważnieniem Listy Przebojów Programu Trzeciego. Do tej pory zebrano ponad 1,8 mln zł, a deklaracje dotyczące comiesięcznych wpłat są na poziomie ponad 650 tys. złotych miesięcznie.

Radio Nowy Świat dzisiaj wystartowało. Bez reklam, za to z patronami. Kto finansuje nową rozgłośnię? >>

Początkowo start był zaplanowany na 26 czerwca, ale trzeba było go przełożyć, ponieważ u jednego z członków redakcji potwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoby, które miały styczność z zakażonym, przeszły testy na obecność wirusa - wyniki były negatywne.

"Poranna Manna" to pierwsza audycja RNŚ, w drugiej godzinie programu Wojciecha Manna pojawili się Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski. Wśród prezenterów i dziennikarzy Radia Nowy Świat, którego hasło to "Pion i poziom", są m.in. Jan Chojnacki, Marcin Kydryński, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski czy Jerzy Sosnowski. Słuchacze poznają także początkujących pracowników, wyłonionych w konkursie RNŚ szukającym młodych talentów. Pierwsi z nich przejmują antenę zaraz po pożegnaniu Wojciecha Manna - 10 lipca o 10:00 pojawią się w audycji "Próbny lot".

Radio Nowy Świat - ramówka >>

Więcej o: