Czego słuchaliśmy przez ostatnie pół roku? Wśród najpopularniejszych płyt prowadzi PRO8L3M i "Art Brut 2"

W pierwszym półroczu 2020 roku nie zabrakło interesujących muzycznych premier i debiutów. Niektóre krążki utrzymały się w czołówce sprzedaży, mimo że trafiły na półki prawie rok temu. Kto zyskał największą sympatię mieszkańców południowej Polski, a jaki album połączył wschód i zachód kraju?
Zobacz wideo

Empik podsumowuje ostatnie 6 miesięcy w sprzedaży muzyki. Pandemia nie była straszna artystom - nie zabrakło interesujących muzycznych premier i debiutów. Jak zawsze interesująco przedstawia się zestawienie sprzedaży płyt w poszczególnych województwach. Komu udało się podbić serca słuchaczy?

Zobacz też: (Nie)spodzianka - Taco Hemingway zapowiada nową płytę. Jest pierwszy singiel! >>

Hip-hopowa mapa Polski

Popularność rapu nad Wisłą nie maleje. Od 2016 roku, gdy triumfował O.S.T.R., raperzy nie schodzą z czołówki list bestsellerów. Niemniej pierwsze półrocze ponownie zaskoczyło, ponieważ albumy hip-hopowe w całości zdominowały zestawienie Bestsellerów Empiku 2020 na półmetku zmagań. Na najniższym stopniu podium uplasował się Quebonafide. Jego zaskakująca metamorfoza poprzedziła premierę "Romantic Psycho". Niezwykłą promocję płyty śledzili nie tylko fani samego artysty - była to zdecydowanie jedna z najciekawszych kampanii nowego krążka w dziejach.

Ogromnym sukcesem debiutującego w tym roku Maty jest zajęcie drugiego miejsca w tym zestawieniu. Album "100 dni do matury" odbił się szerokim echem w świecie muzyki i w social mediach. Popularność młodego rapera wiąże się w głównej mierze z singlem "Patointeligencja", który wstrząsnął opinią publiczną, a przy tym zebrał miliony wyświetleń na YouTube. Najchętniej kupowanym krążkiem pierwszej połowy 2020 roku w Empiku okazał się jednak "Art Brut 2" duetu PRO8L3M. Sentymentalna podróż raperów do lat dziewięćdziesiątych, okraszona świetnymi samplami i fantastycznymi tekstami sprawiły, że "Art Brut 2” przebił głośne premiery Quebo i Maty.

Pięćdziesięciu najlepszych

Na które tytuły warto zwrócić uwagę w półrocznym zestawieniu muzycznych Bestsellerów Empiku? Tuż za plecami najlepszej trójki uplasował się Michele Morrone, któremu z pewnością w sukcesie albumu "Dark Room" pomogła olbrzymia popularność filmu "365 dni", gdzie zagrał jedną z głównych ról. Pierwszą piątkę zamyka Kazik, który po latach ponownie wydał solowy krążek pt. "Zaraza". Tuż za plecami Staszewskiego znajdziemy album "Małomiasteczkowy" Dawida Podsiadło, mimo że ukazał się jeszcze w 2018 roku! Zarówno to wydanie, jak i reedycja, cieszą się wciąż sporą popularnością.

W zestawieniu pojawiło się też kilka interesujących powrotów. 20. miejsce zajął Artur Rojek i jego „Kundel”, natomiast fanów rapu z pewnością ucieszył ostatni album Pezeta "Muzyka współczesna" (44) oraz "Music To Be Murdered By" Eminema (46). Nie można też pominąć niezapomnianych artystów, którzy wciąż cieszą się sympatią słuchaczy. W pierwszej pięćdziesiątce znaleźli się m.in. Zbigniew Wodecki (47) czy zespół Queen (18).

Mata i PRO8L3M walczą w województwach

Jak zwykle interesująco przedstawia się zestawienie sprzedaży płyt w poszczególnych województwach. Pierwsza połowa 2020 roku upłynęła pod znakiem walki raperów. Na szesnaście regionów tylko w dwóch zwycięzcą nie okazali się ani Mata, ani PRO8L3M - w woj. opolskim wygrała składanka "Empik prezentuje: Best Movie Songs", a Mazowsze zdominował album Quebonafide. W większości przypadków to właśnie wspomniana dwójka rozdzielała między siebie pierwsze i drugie miejsce.

Duopol przerwał O.S.T.R., którego "Gniew" zajął drugie miejsce w województwie łódzkim, skąd pochodzi artysta. Z kolei na Pomorzu za plecami PRO8L3Mu uplasował się Kazik i jego "Zaraza". Podium w poszczególnych województwach najczęściej uzupełniali twórcy zgoła odmiennej muzyki, czyli uznany kompozytor Hans Zimmer i jego koncertowa płyta "Live in Prague" oraz Michele Morrone z "Dark Roomem".

Czego słuchają fani winylu?

W zestawieniu TOP 30 najczęściej wybieranych płyt winylowych nie brakuje nowości i współczesnych, popowych twórców. Najwyżej, bo na ósmym miejscu, uplasowała się Dua Lipa z albumem „Future Nostalgia”. Dwie pozycje niżej znalazł się Dawid Podsiadło i jego "Małomiasteczkowy". Z artystów młodszego pokolenia warto wyróżnić także album "Fine Line" Harry’ego Stylesa (22), "Młodość" Ralpha Kamińskiego (14) oraz "Umowę o dzieło" Taco Hemingwaya (24).

Przedstawiciele popu i rapu stanowią jednak zdecydowaną mniejszość w zestawieniu najchętniej kupowanych winyli. To terytorium, gdzie prym wiodą legendy rocka, jazzmani, twórcy muzyki filmowej oraz… zespół Queen, który w tym tegorocznym TOP 30 ma aż cztery krążki. Na najniższym stopniu podium uplasował się ponadczasowy album "Nevermind" Nirvany. Drugie miejsce przypadło zespołowi Lady Pank, legendzie polskiego rocka, z albumem "Lady Pank".

Najpopularniejszym krążkiem winylowym pierwszej połowy 2020 roku okazał się album "Mój Empik – mój winyl: Muzyka Filmowa", gdzie można posłuchać m.in. oscarowego "Shallow" Lady Gagi i Bradleya Coopera, "Writing’s On the Wall" Sama Smitha z bondowskiego "Spectre" i wielkich klasyków takich jak Iggy Pop, James Brown czy Grace Jones.

Więcej o: