Organek nie chce brać udziału w chocholim tańcu. Singiel "Pogo" to komentarz do współczesnej rzeczywistości

Zespół Organek prezentuje pierwszy singiel z nowej, długo wyczekiwanej płyty, której premiera odbędzie się jesienią tego roku. Nowy utwór nazywa się "Pogo", a teledysk w reżyserii tandemu Szupica/Kiziewicz można oglądać od 16 lipca na YouTube. Piosenka opowiada o podziałach, których szczególnie w ostatnim czasie trudno w Polsce nie zauważyć.
Zobacz wideo

"Pół Polski idzie w pogo, to robi się nerwowo" - śpiewa w nowym singlu Tomasz Organek. "Pogo" to historia o społeczeństwie w pękniętym kraju, który - jak mówi wokalista - trzeba "wspólnie zacząć zlepiać".

 

Zobacz też: Kuba Strzyczkowski po odmowie zarządu ws. przeprosin dla Niedźwieckiego: Nie rozważam rezygnacji >>

"Pogo". Tomasz Organek: Polska pękła na pół, a nad nią odbywa się kolejny chocholi taniec

"Temat tańca w polskiej kulturze obecny jest od wieków. Chocholi taniec w "Weselu" Wyspiańskiego, terror i przemoc w "Tangu" Mrożka, absurdalny taniec przebierańców w "Rejsie" Marka Piwowskiego - to przykłady tego samego obłędu, w którym tkwimy od wieków jako społeczeństwo. Stracone szanse, nieumiejętność porozumienia się ponad podziałami, wieczne animozje, konflikt, agresja i siła. Zarządzanie głupotą. Zbiorowa nieświadomość w służbie cyników" - czytamy w zapowiedzi utworu.

"Pogo" jest "współczesną emanacją tego samego problemu. To grupowy, brutalny taniec, podczas którego uczestnicy zderzają się ze sobą z dużą siłą, próbując jednocześnie zachować równowagę. Uderzyć, żeby utrzymać się na nogach. Zaatakować, żeby przetrwać. Stworzyć wroga i zarządzać strachem" - dodają muzycy. Lider zespołu, Tomasz Organek, komentuje:  

Polska pękła na pół, a nad nią odbywa się kolejny chocholi taniec. Pogo. Jeden na drugiego, byleby uderzyć z całej siły. Najlepszą obroną jest podobno atak. Musimy ją teraz wspólnie zacząć zlepiać. Człowiek z człowiekiem. Ale żeby to zrobić, musimy najpierw zrozumieć, dlaczego pękła.

Utwór "Pogo" jest również zwiastunem minitrasy koncertowej ØRGANEK POGO MINI TOUR 2020, która startuje 20 lipca w Toruniu.