Naukowcy chcą zbadać, w jaki sposób koronawirus przenosi się na koncertach

Niemieccy naukowcy zaproszą cztery tysiące chętnych fanów muzyki do udziału w eksperymencie. Badania mają pomóc ustalić, w jaki sposób koronawirus może przenosić się na imprezach masowych.

Naukowcy chcą zaprosić uczestników eksperymentu na koncert Tima Bendzko, który odbędzie się 22 sierpnia w Lipsku. Liczą, że da im to możliwość zaobserwowania, jak koronawirus zachowuje się podczas imprez masowych organizowanych wewnątrz budynków. 

 

Czy koncerty w budynkach są bezpieczne? Chcą sprawdzić trzy scenariusze

Osoby w wieku od 18 do 50 lat dostaną specjalne urządzenie, które ma być wielkości zapałki. Zawieszone wokół szyi pozwoli co pięć sekund rejestrować dane o ruchach oraz odległości od innych uczestników koncertu. Jak informuje "The Guardian", przed rozpoczęciem koncertu każdy będzie musiał zdezynfekować dłonie specjalnym środkiem fluorescencyjnym. Naukowcy później będą analizowali pozostawione ślady i ocenę, które miejsca mogą stać się głównym problemem, jeśli chodzi o możliwość zakażenia koronawirusem.

Czego słuchaliśmy przez ostatnie pół roku? Wśród najpopularniejszych płyt prowadzi PRO8L3M i "Art Brut 2" >>

Badani będą musieli zachować się zgodnie z trzema scenariuszami - tak, jakby szli na koncert przed pandemią, z łagodniejszymi i ostrzejszymi obostrzeniami sanitarnymi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy chcą zaprezentować wyniki na początku października.

Koncert tylko z negatywnym testem na koronawirusa

A w jaki sposób chcą zaobserwować rozprzestrzenianie się samego wirusa? Ma im w tym pomóc symulacja z wykorzystaniem specjalnej sztucznej mgły, która będzie wpompowywana do sali.

By zapobiec powstaniu kolejnego ogniska zakażenia koronawirusem, każda z osób biorących udział w eksperymencie będzie musiała zrobić test 48 godzin przed koncertem. Tylko negatywny wynik pozwoli na udział w wydarzeniu. Każdy dostanie też przed wejściem maskę z zaworem wydechowym - organizatorzy zapewniają, że choć będą robić wszystko, by ryzyko zakażenia zmniejszyć do minimum, stuprocentowego bezpieczeństwa nie są w stanie zagwarantować.

Pol'and'Rock 2020: rozpiska godzinowa koncertów. Kto zagra na festiwalu? >>

Zobacz wideo Męskie Granie Orkiestra - niezwykła historia powstania zespołu [Popkultura Extra]