Festiwal w Opolu. Gromee zdyskwalifikowany z konkursu "Premiery". "Naruszony regulamin"

Organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu w Opolu poinformowali, że Gromee został zdyskwalifikowany z udziału w konkursie "Premiery". Miała brać w nim udział jego piosenka "Powiedz mi (kto w tych oczach mieszka)" z Anią Dąbrowską i Abradabem. Jak czytamy w krótkim oświadczeniu, powodem dyskwalifikacji jest naruszenie regulaminu.

"W związku z naruszeniem regulaminu przez wykonawcę Gromee ft. Dąbrowska ft. Abradab Rada Artystyczna 57. KFPP Opole 2020 podjęła decyzję o usunięciu wykonawcy z konkursu i dopuszczeniu do udziału w nim pierwszej osoby z listy rezerwowej konkursu, Pana Rafała Brzozowskiego z utworem pt. 'Gentleman'" - taki komunikat widnieje na oficjalnej stronie internetowej festiwalu w Opolu. Organizatorzy imprezy nie podali konkretnych powodów złamania regulaminu, ale internauci szybko wypatrzyli aż trzy.

Gromee złamał regulamin festiwalu w Opolu? Piosenka była za długa - i nie tylko

Z regulaminu konkursu wynika, że nadesłane utwory po pierwsze "muszą posiadać oryginalną muzykę i tekst w języku polskim (nie mogą być opracowaniami melodii ludowych, nie mogą być coverami)". Po drugie - "nie mogą trwać dłużej niż 3 minuty". Po trzecie - "nie mogą być nagraniami opublikowanymi na singlach i płytach fonograficznych, prezentowanymi w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, skierowanymi do publicznej prezentacji lub publikacji w Internecie za zgodą Wykonawcy i/lub Wydawcy przed 30 kwietnia 2020 roku".

Tymczasem utwór "Powiedz mi (kto w tych oczach mieszka)" to - jak napisał na YouTube sam Gromee - nowa wersja wypuszczonego w kwietniu 2019 roku singla "Love Me Now". W pierwszej odsłonie DJ-a wsparli WurlD i Devvon Terrell:

 

W wersji polskiej wokalnie udzielili się Ania Dąbrowska i Abradab: 

 

Choć warstwa tekstowa w zgłoszonym do konkursu "Premier" utworze jest oryginalna, bez wątpienia nie można tego powiedzieć o warstwie muzycznej, opublikowanej na długo przed 30 kwietnia tego roku. Trzeba też nadmienić, że "Powiedz mi" trwa o 29 sekund dłużej, niż przewiduje regulamin. O komentarz w sprawie poprosiliśmy TVP. 

Woodstock, Love Parade, Opole 2017... Festiwale, którym nie było dane powodzenie. "Rzućmy w tłum banknoty" >>

"Premiery" 2020. Kto wystąpi na festiwalu w Opolu?

Gromee, Ania Dąbrowska i Abradab mieli zaprezentować się w Opolu z numerem 1 - teraz ta pozycja przypadła Rafałowi Brzozowskiemu i utworowi "Gentleman". Oprócz Brzozowskiego w szranki o uznanie telewidzów i jury staną:

  • PIN - "Samotny dryf"
  • Kombii - "Przetrwamy"
  • Sławek Uniatowski - "Koniec świata"
  • Stanisława Celińska - "Niech minie złość"
  • Anna Jurksztowicz - "Jestem taka sama"
  • Lanberry - "Plan awaryjny"
  • Mateusz Ziółko - "S.O.S."
  • Janusz Radek - "Facet został sam"
  • Sanah - "No sory"

57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu miał odbyć się w czerwcu, ale z uwagi na epidemię koronawirusa został przełożony na pierwszy weekend września 2020 roku. Koncert "Debiuty" zaplanowano na 5 września, a koncert "Premiery" na 6 września.

Więcej o: