Hungarica gwiazdą koncertu w CSW. Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers rezygnują

Zespoły Luxtorpeda oraz Maleo Reggae Rockers nie wystąpią 14 sierpnia na koncercie "Wolny Świat" organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach obchodów stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Informują, że wpływ na ich decyzję ma udział w koncercie zespołu Hungarica - reprezentantów węgierskiego rocka, popularnego wśród nacjonalistów.

"Nie zostaliśmy poinformowani przez organizatorów o udziale tego zespołu w koncercie. Nasze zespoły nie zaakceptowały żadnych materiałów promujących koncert, a do dnia dzisiejszego żaden z naszych zespołów nie ma podpisanej umowy" - piszą członkowie Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. Dodają:

Jest nam przykro, że taka sytuacja ma miejsce przy okazji świętowania tak ważnej rocznicy dla Polski.

Hungarica w programie, z koncertu rezygnują dwa zespoły. Ich nazwy nadal na stronie CSW

Muzycy poinformowali już o swojej decyzji organizatora koncertu - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (jednak na stronie wydarzenia nadal są wymieniani wśród występujących artystów). Jak podkreślają, o występie zespołu Hungarica dowiedzieli się dopiero z wydarzenia utworzonego przez organizatorów na Facebooku, a utworzone wydarzenie i plakat promujący koncert zostały udostępnione bez ich wiedzy i zgody.

Hungarica to węgierski zespół grający od 2007 roku "narodowego rocka", występujący m.in. na wiecach nacjonalistycznej partii Jobbik. O grupie było już głośno w Polsce, gdy w 2012 roku z gitarzystą Andrzejem Nowakiem (TSA) nagrała utwór sławiący przyjaźń polsko-węgierską. Koncerty Hungariki w Polsce były kilkukrotnie odwoływane po protestach środowisk lewicowych i antyfaszystowskich (m.in. partii Razem i Otwartej Rzeczypospolitej). Lider kapeli Sziva Balázs jest też założycielem zespołu Romantikus Eroszak (Romantyczna Przemoc), otwarcie posługującego się nazistowską symboliką. Pojawił się m.in. na Marszu Niepodległości w 2016 roku, gdzie razem z demonstrującymi polskimi narodowcami śpiewał fragmenty "Lengyel, Magyar / Polak, Węgier".

"Wojna z bolszewikami i Bitwa Warszawska w 1920 roku były walką w obronie niepodległości, ale też zachodniej cywilizacji, której główną wartością jest wolność. Zaproszeni muzycy reprezentują różne gatunki muzyczne: rock, reggae i rap, ale łączy ich przywiązanie do idei wolności. Wolny Świat to dużo mocnej muzyki, pozytywna energia i dobra zabawa" - zapowiada wydarzenie CSW Zamek Ujazdowski. Koncert mają poprowadzić Jędrzej "Kodym" Kodymowski i Maciej "Wujek Samo Zło" Gnatowski. Na materiałach promujących koncert widnieje sierp i młot przekreślony przez napis "Wolny świat 1920-2020".

Wolny ŚwiatWolny Świat mat. prasowe

Dzień przed setną rocznicą Bitwy Warszawskiej w parku przed Zamkiem Ujazdowskim w ramach koncertu "Wolny Świat" miały wystąpić: prawicowy rockowy zespół Contra Mundum, raper Kękę, Luxtorpeda (zespół Roberta "Litzy" Friedricha, założyciela Acid Drinkers, Arki Noego i grającego chrześcijański rock 2Tm2,3), zespół Apteka oraz Maleo Reggae Rockers, którym kieruje Darek Malejonek (m.in. Izrael, Armia, Arka Noego).

Dyrektorem CSW Zamek Ujazdowski jest od tego roku krytyk sztuki i kurator Piotr Bernatowicz, który zasłynął już m.in. organizacją koncertu Jana Pietrzaka w CSW oraz tym, że podzielił się na Facebooku krótkim filmikiem, który przerobił w celu nadania mu antyaborcyjnego wydźwięku. Na siedmioletnią kadencję mianował go - bez konkursu - minister kultury Piotr Gliński. O tej sprawie pisały nie tylko polskie media.

Więcej o: