Whoosh! - Deep Purple wraca z nowym albumem. Co oznacza tytuł?

Już kilka razy żegnali się z fanami, ale po raz kolejny wracają. "Whoosh!" to 21. studyjna płyta legendarnej grupy Deep Purple. Premiera albumu 7 sierpnia.

Deep Purple to zespół, który przez wielu uznawany jest za najważniejszy w historii muzyki. Ta brytyjska grupa miała swój znaczący udział w powstawaniu takich gatunków jak heavy metal czy hard rock i od dziesięcioleci cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników muzyki na całym świecie. W ciągu ponad 50 lat działalności muzycy z Deep Purple sprzedali 100 mln płyt!

Zobacz wideo Męskie Granie w czasie epidemii. Jak zmieniła się cała formuła?

Whoosh - co oznacza to słowo? Taki tytuł nosi nowa płyta Deep Purple

Ostatnia płyta, którą wydała grupa Deep Purple, nosi tytuł "inFinite". Po jej wydaniu w 2017 roku muzycy ruszyli w pożegnalną trasę "The Long Goodbye Tour", w czasie której kilkukrotnie zagrali w Polsce. Teraz wychodzi ich 21. studyjny album. Okazuje się, że tytuł płyty - słowo whoosh - to onomatopeja, której znaczenie Ian Gillan tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" następująco:

'Whoosh!' jest cytatem z utworu 'Man Alive'. Po ostatniej, apokaliptycznej wojnie morze wyrzuca na plażę rozbitka. Żywego człowieka, co oznacza nadzieję dla ludzkości. Ale to przecież tylko jeden człowiek, żaden z niego pożytek. Nie rozmnoży się, nie przedłuży gatunku. Szszuuu... i już po wszystkim.

Ian Gillan, wokalista Deep Purple: Technologia powinna być narzędziem w rękach artystów, nie siłą napędową sztuki>>

Z kolei w wywiadzie dla "Teraz Rock" wokalista mówił, że "Whoosh!" może być ostatnim dokonaniem w karierze zespołu. - Ja na pewno nie chciałbym, aby tak było - zastrzegał jednak - Zwłaszcza że odkąd osiem lat temu naszym producentem został Bob Ezrin, praca w studiu stała się znowu czymś niezwykle przyjemnym i owocnym. I moim zdaniem głupotą byłoby to przerywać. Ale nie ja o tym zadecyduję. Tak czy inaczej "Whoosh!" może okazać się ostatnim albumem Deep Purple - dodawał Gillan. "Whoosh!" jest trzecim wydawnictwem, po "NOW What?!" (2013) i "inFinite" (2017), przy którym pracował Ezrin. Na płycie znalazło się 13 piosenek:

 1. "Throw My Bones"
 2. "Drop The Weapon"
 3. "We’re All The Same In The Dark"
 4. "Nothing At All"
 5. "No Need To Shout"
 6. "Step By Step"
 7. "What the What"
 8. "The Long Way Round"
 9. "The Power of the Moon"
 10. "Remission Possible"
 11. "Man Alive"
 12. "And the Address"
 13. "Dancing In My Sleep"
Więcej o: