W poniedziałkowy wieczór na profilu Radia Nowy Świat opublikowano krótkie oświadczenie:
Zobacz też: Sprawa aresztowania Margot. Jest odpowiedź sądu ws. apelu organizacji sędziowskiej >>
W części weekendowych serwisów informacyjnych nadawanych w Radiu Nowy Świat o Margot, niebinarnej aktywistce LGBT+, mówiono z użyciem zaimków męskoosobowych, choć ona sama określa siebie zaimkami niemęskoosobowymi. Sporo internautów wyraziło sprzeciw wobec takiego potraktowania sprawy, na co odpowiedział Piotr Jedliński.
W jego wpisach można było przeczytać m.in.: "Jeśli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi? (...) Zapraszam opluwających na korepetycje z wolności. Bo to, co robicie, z wolnością nie ma nic wspólnego".
Nieco później, w innym wpisie, dodał: "Odpowiadając na zarzuty wywołane formą gramatyczną, w jakiej w serwisach RNŚ mówiono o Margot, miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, (...) istotne zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. (...) Nie wycofując się z wiary w wartość bycia niezależnym, w dzisiejszym konflikcie między prześladującymi a prześladowanymi jestem po stronie prześladowanych".
W niedzielę ekipa Radia Nowy Świat przedstawiła oficjalne stanowisko dotyczące określeń męskoosobowych użytych wobec aktywistki Margot na antenie w serwisie informacyjnym.
Zastosowana przez nas forma męskoosobowa ("aktywista") w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Nasz zespół składa się z osób zróżnicowanych pod względem wieku, przekonań, koloru skóry oraz orientacji seksualnej i jesteśmy świadomi, że to właśnie różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią
- m.in. takie słowa padły w niedzielny wieczór. Oświadczenie podpisali: Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski.
Na ten moment nie ma informacji, kto zastąpi Jedlińskiego na stanowisku prezesa spółki kierującej radiem.