Scorpions: Wind Of Change. Specjalne wydanie na 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec

W tym roku Scorpions świętują 30. rocznicę wydania "Wind of Change", ballady-ikony, która stała się ścieżką dźwiękową upadku Muru Berlińskiego. Z tej okazji, 3 października ukaże się limitowany box set "Wind of Change: The Iconic Song".
Zobacz wideo

Jeden z największych klasyków hard rocka, Scorpions, świętuje w tym roku 30. rocznicę wydania "Wind of Change". Z tej okazji 3 października ukaże się limitowany box set "Wind of Change: The Iconic Song". To wydawnictwo będzie w całości dedykowane balladzie stworzonej przez Klausa Meine, która stała się ścieżką dźwiękową upadku Muru Berlińskiego i upadku Żelaznej Kurtyny. Inspiracją do napisania tego utworu była wizyta zespołu na moskiewskim festiwalu Music Peace Festival w 1989 roku. "Wind of Change" ucieleśnia uczucie nadziei, optymizm i perspektywę lepszego jutra.

Zobacz też: "Dyrdy-Marki". Marek Niedźwiecki w nowej książce opowie o "życiu pozaradiowym". Będzie też Lionel Richie i wódka >>

"Kiedy weszliśmy na scenę w Moskwie, żołnierze rzucili czapki w górę i przyłączyli się do publiczności"

Ludzie nie tylko w Europie czuli związek z motywem zmiany i melancholii, która płynęła z utworu. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, głód wolności i wspólnoty był ogromny. Ta nagła zmiana w Europie dała miejsce olbrzymiej nadziei. Utwór "Wind of Change" uchwycił ten niezwykły moment i stał się hymnem upadającego muru berlińskiego. Ta piosenka nadal jest olbrzymią inspiracją i jej znaczenie jest aktualne. - W czasach wirusa COVID-19, a jednocześnie w czasach tych wszystkich teorii spiskowych, "Wind of Change" jest niczym objęcie starego przyjaciela z czasów, gdy nadzieja na pokój na świecie się spełniła. Marzenie o pokoju żyje w tej piosence - powiedział Klaus Meine.

Box set, którego opakowanie przypomina cegłę, zawiera 84-stronicową książeczkę w twardej oprawie napisaną przez dr. Edgara Klüsenera, byłego redaktora naczelnego "Metal Hammera" i bliskiego powiernika zespołu. Na tę okazję Klüsener zrobił specjalny wywiad z Klausem Meine oraz opisał powstanie utworu i wpływ, jaki wywarła na świat ta piosenka. Ponadto wydawnictwo zawiera wiele archiwalnych i do tej pory niepublikowanych zdjęć, których autorem jest fotograf zespołu – Didi Zill, a także fotografie z prywatnego archiwum Klausa Meine. Ciekawostką dla kolekcjonerów będzie też rękopis Klausa Meine ze słowami piosenki.

Poza książeczką w box secie znaleźć będzie można nutowy zapis aranżacji wokalnych i fortepianowych "Wind of Change". Będzie tam także pięć wersji utworu na CD lub 12-calowym winylu: wersja oryginalna z albumu, wersja nagrana z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, wersje po rosyjsku i hiszpańsku oraz niepublikowana wersja demo Klausa Meine. W samym sercu box setu będzie ręcznie zdobiony unikalny kawałek Muru Berlińskiego, z czerwoną gwiazdą "Wind of Change" i ręcznie pisanym przez Klausa Meine tekstem. 

13 sierpnia 2020 roku to dzień, w którym mija dokładnie 59 lat od zbudowania Muru Berlińskiego i 31 lat od Moscow Music Peace Festival w 1989 roku, rusza przedsprzedaż box setu na stronie www.TheIconicSong.com. "The Iconic Song Box" jest ręcznie numerowany, limitowany do 2020 sztuk i wydany zostanie w 30. rocznicę jedności Niemiec, 3 października 2020 roku

Więcej o: