Unsound 2020 w wersji online. Znamy program festiwalu. W drodze niepowtarzalna składanka

Unsound 2020 odbędzie się online w dniach od 1 do 11 października. Najważniejszym punktem tegorocznego programu będzie wydawnictwo zatytułowane "Intermission", na które składają się specjalnie zamówione eseje oraz premierowe utwory (muzyka i sound art).

Celem publikacji "Intermission" jest sportretowanie czasów, w których koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się po całej ziemi, a fale protestów i strajki wybuchają w kolejnych krajach. "Intermission" to antrakt, przerwa między dwoma częściami koncertu lub przedstawienia. Coś, co jest jednocześnie "po" i "przed". Tytuł publikacji dobrze oddaje charakter 2020 roku, pełnego sprzeczności i napięć, kiedy wszystko zostało wstrzymane, ale z drugiej strony, wcale się nie zatrzymało. Roku pełnego zmian, które prowadzą w niewiadomym kierunku.

Zobacz też: Unsound zaprasza na festiwal Ephemera w Warszawie. Wystąpi m.in. Hildur Gudnadóttir, laureatka Oscara >>

Unsound 2020 zebrany na wyjątkowym albumie. Piękna muzyka i nie tylko

Unsoundowa składanka zawiera wyłącznie specjalnie zamówione, premierowe utwory – muzykę i sound art, w tym: nagrania terenowe z nowojorskich protestów, pejzaże z Północnej Anglii, zapis życia w berlińskim mieszkaniu w trakcie lockdownu, a także nagrania z Internetu oraz dialogi urządzeń inteligentnych.

Jak mówią organizatorzy festiwalu: "Zależało nam na stworzeniu wydawnictwa pełnego kontrastów: spójnego i wielowarstwowego. Czegoś tymczasowego i ponadczasowego. Złożonego z dźwięków otwartych przestrzeni i tych, które rezonują w domach. Albumu opowiadającego o pogodzeniu się z rzeczywistością, ale też o tym, jak się jej przeciwstawiać. 'Intermission' raz zaprasza do medytacji, a kiedy indziej wybucha z niespotykaną wręcz siłą, niepokoi, ale i daje nadzieję".

Na albumie znajdą się m.in.: 33EMYBW / BASTARDA / CHRIS WATSON / DEFORREST BROWN JR. & JAMES HOFF / JANA WINDEREN / JLIN / LUTTO LENTO / MOOR MOTHER & GENG / SAM SLA-TER, HILDUR GUÐNADÓTTIR & KÁRI GRISEY / SLIKBACK / TIM HECKER, AGATA HARZ & KATARZYNA SMOLUK / VARGTSS (VARG X VTSS). Niebawem ogłosimy nazwiska pozostałych artystów i artystek!

"O Unsoundowej książce myśleliśmy i myślałyśmy już od dawna. Zawsze jednak brakowało nam czasu, by się nią zająć. Rok 2020 przyniósł ze sobą gwałtowne zmiany i sprawił, że postanowiliśmy i postanowiłyśmy więcej z tym nie czekać" - piszą organizatorzy. Do współtworzenia kompilacji zostały zaproszone autorki i autorzy o różnorodnych zainteresowaniach i metodologiach. Na książkę "Intermission" składają się teksty gości i gościń Unsoundu, znanych z poprzednich edycji.

Znalazły się w niej również nowe głosy, które poszerzą naszą dotychczasową perspektywę. Wszyscy opowiadają o 2020 roku, poruszając takie tematy, jak: tworzenie muzyki i nagrań terenowych w dobie pandemii, protesty, intymność oraz solidarność w Internecie, ekologia, zdrowie psychiczne, audiowirusologia, nostalgia, teorie spiskowe, maski, rozmowy na Zoomie, nasłuch maszynowy i inne. Większość tekstów to eseje, ale znalazły się tam również pamiętnik, spekulatywne science fiction, poezja oraz prace wizualne.

Autorzy i autorki tekstów to: AGATA PYZIK / ANDY BATTAGLIA / AYESHA HAMEED / DAVE TOMPKINS / DEFORREST BROWN JR. / EWA MAJEWSKA / GAMALL AWAD / ARMEN AVANESSIAN w rozmowie z kolektywem HOMAR / JACE CLAYTON / JAY SPRINGETT / JENNIFER LUCY ALLAN / JOEL STERN & JAMES PARKER z LIQUID ARCHITECTURE / KRISTEN GALLERNAUX / LUKE TURNER / MOOR MOTHER / OLGA DRENDA / PHILIP SHERBURNE / S.J.NORMAN / STEVE GOOD-MAN i SYLWIA CHUTNIK.

Unsound 2020 w sieci. Międzynarodowe artystyczne spotkania w zasięgu ręki

Unsound 2020 odbędzie się w dniach od 1 do 11 października. Niektórzy z obecnych na składance i w książce artystów oraz artystek wystąpią także online na tegorocznym festiwalu. Zaprezentują projekty specjalnie przygotowane na tę okazję.

Podczas swojego występu DEFORREST BROWN JR. i JAMES HOFF przedstawią z perspektywy geograficznej burzliwą historię relacji rasowych w USA, wykorzystując do tego dźwięk, nagrania terenowe, video oraz przejmując komercyjne systemy map dostępnych w sieci. MOOR MOTHER oraz DJ HARAM wystąpią jako 700 BLISS. Ich muzyka zostanie wkomponowana w internetowe dzieło polskiego duetu wizualnego PUSSYKREW, mieszkającego w Nowym Jorku.

Kompozycje JLIN zostaną zaś zreinterpretowane na żywo, w formie występu na platformie Zoom, przez duet warszawskich perkusistów: HUBERTA ZEMLERA i MIŁOSZA PĘKALĘ. STEVE GOODMAN aka KODE9 rozwinie swój esej z książki "Intermission" w formie audiowizualnego performansu, a KRISTEN GALLERNAUX wyświetli film nakręcony specjalnie na tegoroczną edycję Unsoundu.

Legendarny realizator nagrań i muzyk CHRIS WATSON zabierze nas w podróż spod starej jabłoni w swoim przydomowym ogródku do królestwa morskich ptaków, żyjących na klifach w hrab-stwie Northumberland. Artysta zaprezentuje także techniki, z których korzystał, nagrywając utwór "Interlocked" z albumu "Intermission".

JOEL STERN i JAMES PARKER z kolektywu LIQUID ARCHITECTURE nie tylko napiszą esej o nasłuchu maszynowym do książki "Intermission", ale także przygotują ważną część tegorocznego programu on-line, zatytułowaną MACHINE LISTENING. Z kolei program dyskusji i warsztatów w ramach Unsoundu 2020 będzie związany z tematami, które zostały podjęte w książce "Intermission", a gośćmi będą między innymi zaproszone autorki i autorzy.

Zobacz wideo
Więcej o: