Natalia Kukulska śpiewa Chopina - dziś premiera płyty. "Na pewno wymaga to odwagi"

O tym albumie mówi się od miesięcy, ma to być największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym. Płyta Natalii Kukulskiej nagrana z orkiestrą Sinfonia Varsovia to odważna próba zaśpiewania utworów Fryderyka Chopina.
Zobacz wideo Polska na Eurowizji. Przypominamy najciekawsze występy [Popkultura Extra]

Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową wielowarstwową oprawę od pięciu polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała orkiestra Sinfonia Varsovia.

Natalia Kukulska śpiewa Chopina. "To muzyka niezwykle kunsztowna i pomnikowa"

Obok orkiestry pojawiają się muzycy tacy jak m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka czy Piotr Wrombel. Dodatkowym zaszczytem jest gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. Za reżyserię dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński. W nagranie "Czułych strun" twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób. 

 

Jednym z pretekstów do powstania albumu jest jubileusz 210. urodzin Fryderyka Chopina, który przypada na bieżący rok. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na tym albumie. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska. Natalia Kukulska mówi:

Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru. 

Natalia Kukulska przyszła z dziećmi na imprezę. Jej córka skradła uwagę fotoreporterów >>

Na płycie, której można posłuchać tutaj, znalazło się dziesięć utworów:

  1. "Z wyjątkiem nas". Etiuda E-dur, op.10 nr 3  F. Chopin  w aranżacji Krzysztofa Herdzina - słowa: Mela Koteluk
  2. "Ktoś całkiem nowy". Etiuda As-dur, op. posth nr 2 (Trois Nouvelles Études) F. Chopin w aranżacji Nikoli Kołodziejczyka - słowa: Gaba Kulka
  3. "Czułe struny". Polonez As-dur op 53 F. Chopin w aranżacji Pawła Tomaszewskiego - słowa: Natalia Kukulska
  4. "Powiem Ci kiedy". Walc a-moll op. 34 nr 2 oraz Walc a-moll op. posth. F. Chopin w aranżacji Jana Smoczyńskiego - słowa: Bovska
  5. "Pod powieką". Preludium e-moll op. 28 nr 4 F. Chopin w aranżacji Pawła Tomaszewskiego - słowa: Kayah
  6. "Tu i teraz". Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 F. Chopin  w aranżacji Adama Sztaby - słowa: Natalia Grosiak
  7. "Znieczulenie". Preludium c-moll op. 28 nr 20 F. Chopin w aranżacji Jana Smoczyńskiego - słowa: Natalia Kukulska
  8. "Przedsionek". Koncert fortepianowy e-moll op 11, Romance: Larghetto F. Chopin w aranżacji Nikoli Kołodziejczyka - słowa: Natalia Kukulska
  9. "Oda do serca". Mazurek a-moll op. 68 nr 2 F. Chopin   w aranżacji Krzysztofa Herdzina - słowa: Natalia Kukulska
  10. "Zezowate szczęście". Mazurek F-dur op. 68 nr 3 F. Chopin w aranżacji Adama Sztaby - słowa: Natalia Kukulska  

"Co mi Panie dasz" - nowa wersja Adama Sztaby z rozmachem. "Nie mam słów, a w oczach łzy... to jest meeegaaaa!" >>

Więcej o: