Pożegnanie Piotra Szczepanika na warszawskich Powązkach. "Jego piosenki pozostaną na wieki"

Rodzina, przyjaciele i artyści pożegnali w Warszawie Piotra Szczepanika. Piosenkarz, gitarzysta, wykonawca przebojów "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze" i "Kochać" został pochowany na Starych Powązkach.

Piosenkarz Edward Hulewicz wspominał swojego przyjaciela Piotra Szczepanika jako utalentowanego artystę. "Ile on zostawił po sobie wspaniałych przebojów, które już stały się klasyką w naszym piosenkarstwie. Człowiek ogromnie utalentowany, wspaniały, łagodny, aksamitny głos, niezwykle łagodny, aksamitny głos, jego wspaniałe piosenki pozostaną na wieki” - mówił Edward Hulewicz.

Satyryk i dziennikarz Ryszard Makowski podkreślał, że zmarły był wybitnym artystą. "Miał dar przekazu, co jest bardzo rzadką rzeczą, śpiewał piosenki poetyckie, potem bardziej nawet patriotyczne" - mówił. Dodał, że ta część twórczości jest mniej znana, a też powinna być doceniona, "bo tak jak cała twórczość Piotra Szczepanika była to twórczość wybitna”. 

Piosenkarz Andrzej Rosiewicz zwraca uwagę, że Piotr Szczepanik od początku swej twórczości, był niezwykle wrażliwym artystą. „Jego wykonanie nadawało rangę piosenkom, że one osiągały taki poziom, i tak przemawiały do ludzi” - zwracał uwagę. 

Piotr Szczepanik - piosenkarz i opozycjonista

Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy „Popierajmy się”.

W latach 70. Piotr Szczepanik śpiewał piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą.

W latach 80. Piotr Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 roku. W stanie wojennym organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną. Zmarł 20 sierpnia, po długiej chorobie. Miał 78 lat.

Więcej o: