Stanisława Celińska w Opolu podbiła serca publiczności utworem przeciw nienawiści

Stanisława Celińska po 50 latach od debiutu na festiwalu w Opolu po raz kolejny triumfuje. Jej wykonanie "Niech minie złość" zdobyło nagrodę publiczności podczas tegorocznego konkursu "Premiery".

"Niech minie złość / co krąży we mnie / na świat, na siebie, na ludzi. / I niech odezwie się sumienie, / pokorę w duszy obudzi. / Jesteśmy przecież tacy sami, / więc po co wzajemna zawiść / i w sercu tak pieczołowicie pielęgnowana nienawiść" - takie słowa popłynęły ze sceny w Opolu, gdy śpiewać zaczęła Stanisława Celińska. Gdy kilkadziesiąt minut później okazało się, że to w jej ręce trafia nagroda telewidzów, wzruszona wspominała, że dokładnie 50 lat wcześniej w opolskim amfiteatrze odbierała nagrodę za debiut. - Cieszę się, że jestem jeszcze wam potrzebna - dodała artystka. Widownia nagrodziła ją zdecydowanie największymi oklaskami konkursu.

Stanisława Celińska na festiwalu w Opolu: Wolę pochylić się nad kimś niż rzucić w niego kamieniem

W rozmowie z Angeliką Swobodą dla Gazeta.pl Stanisława Celińska opowiadała, że muzyka sprawia jej ogromną radość:

Wcześniej byłam skupiona na aktorstwie, był film, był teatr. Gdy w 1969 roku jechałam na festiwal w Opolu z piosenką "Ptakom podobni", profesor Aleksander Bardini przestrzegał mnie, że to śpiewanie to takie odwrócone piwo, czyli że więcej tam piany niż piwa. Mówił, że moim domem jest teatr. I tego się trzymałam. Teraz teatr w ogóle mnie nie pociąga. Tak samo jak całe aktorstwo.

Stanisława Celińska: Miałam być Stanisławem. Mój ojciec chciał mieć syna i był rozczarowany >>

Na 57. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Celińska, dwukrotna laureatka Orła za najlepsze drugoplanowe role kobiece w filmach "Pieniądze to nie wszystko" (2001) i "Joanna" (2010), wykonała utwór z muzyką Macieja Muraszki, z własnymi słowami. Artystka przekazuje w tekście słuchaczom: "Nie chcę nikogo oceniać, / wszystkiego o nim nie wiem, / wolę pochylić się nad kimś / niż rzucić w niego kamieniem. / Nie jestem od niego lepsza, / bywam człowiekiem bezsilnym, / dlatego nie będę sędzią, / nie jestem przecież bez winy".

 

Nagrodę jury w konkursie Premier zdobyła Lanberry z utworem "Plan awaryjny", natomiast za słowa i muzykę wyróżniona została piosenka "No sory" Sanah (i to nie były jedyne nagrody, które otrzymała tego wieczora).

Zobacz wideo Grupa Perfect zaczynała z wokalistkami Alibabek w składzie [Popkultura Extra]

Lanberry wygrywa u jury. Sama śpiewa, ale pisze też hity dla innych gwiazd >>

Sanah zaszalała z kreacją. Wyglądała jak księżniczka Disneya. "To jest szok i wielki sztos" >>

Więcej o: