Opole 2020. Mery Spolsky: Miłość zasługuje na równość! Nieważne czy dziewczyna z dziewczyną, chłopak z chłopakiem

Mery Spolsky pojawiła się na scenie amfiteatru podczas koncertu Scena alternatywna na festiwalu Opole 2020. Wokalistka, zapowiadając piosenkę "Miło było Pana poznać" wsparła osoby LGBT.

Mery Spolsky, właściwie Maria Ewa Żak, w 2015 roku w ramach 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiła w koncercie Debiuty. Utworem "Cała jesteś w skowronkach" z repertuaru Skaldów wyśpiewała nagrodę za najlepszy debiut od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. W tym roku wystąpiła na transmitowanym w TVP Kultura koncercie Scena alternatywna.

Mery Spolsky w TVP: Po prostu wszyscy jesteśmy Spolsky.  A ludzie Spolsky się szanują, prawda?!

Zanim zaczęła grać na klawiszach, powiedziała:

I to będzie piosenka o miłości, pod tytułem 'Miło było Pana poznać'. Chociaż tak naprawdę mogłaby się nazywać 'Miło było Panią poznać'. Bo myślę sobie, że miłość zasługuje na równość i nieważne czy dziewczyna z dziewczyną, chłopak z chłopakiem, chłopak z dziewczyną. Po prostu wszyscy jesteśmy Spolsky. A ludzie Spolsky się szanują, prawda?! Niech żyje miłóść! Auuuuu!
 

Ten występ przejdzie do historii - Natalia Kukulska zaskoczyła w Opolu. Aż brak słów >>

"Miło było Pana poznać" to pierwszy singiel i zarazem tytułowy numer debiutanckiej płyty Mery Spolsky, wydanej w 2017 roku. Piosenka była "Przebojem roku" w plebiscycie Radia Kampus "Same Sztosy 2017". Album był nominowany do Fryderyków w kategoriach fonograficzny debiut roku i album roku elektronika". "Dekalog Spolsky" wydany dwa lata później był nominowany do Fryderyka w kategorii album roku elektronika".

Sanah wygrała w Opolu. Nie docenili jej w talent show. Kim jest "księżniczka polskiego popu"? >>

Koncert, na którym grają artyści muzyki alternatywnej, jest organizowany w ramach festiwalu w Opolu od kilku lat, ale odbywa się już po oficjalnym zamknięciu i nie jest transmitowany na głównym kanale, lecz w TVP Kultura. W tym roku na scenie zagrali m.in. Mery Spolsky, Eldo, Luxtorpeda, Grubson czy Pablopavo i ludziki. Swoje 50-lecie świętowali także muzycy zespołu SBB.

Nie tylko Mery Spolsky wsparła osoby LGBT podczas tegorocznego festiwalu w Opolu. Grupa Noże ze sceny powiedziała, że miłość nie wyklucza. - Scena alternatywna dla nas to jest jedyna scena. To jest scena, gdzie płynie życie dla kultury, jego źródło. Wydaje nam się w Nożach, zwłaszcza kiedy piszemy muzykę dla was, że nie ma kultury bez kontrkultury. Tak samo jak nie ma miłości bez poszanowania praw innych i mniejszości. Chcieliśmy tylko zaznaczyć, że miłość nie wyklucza - powiedzieli muzycy.

Zobacz wideo Cenzura w Polsce i za granicą. Te piosenki zostały uznane za kontrowersyjne [Popkultura Extra]
Więcej o: