25 lat temu ukazał się kultowy album Oasis "(What's The Story) Morning Glory?". Będzie niespodzianka dla fanów

2 października mija 25 lat od wydania przez zespół Oasis swojego drugiego albumu zatytułowanego "(What's The Story) Morning Glory?". Z tej okazji Big Brother Recordings zapowiada premierę limitowanego wydawnictwa winylowego tego albumu.

Zaledwie 14 miesięcy po wydaniu w 1994 roku debiutanckiego albumu "Definitely Maybe" Oasis publikuje płytę "(What’s The Story) Morning Glory?", która staje się piątym najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów w Wielkiej Brytanii i najlepiej sprzedającym się albumem lat dziewięćdziesiątych. Płyta z 269 tys. sprzedanych egzemplarzy znalazła się na szczycie listy najlepszych albumów w Wielkiej Brytanii i pozostała tam na dziesięć tygodni. Na brytyjskich listach przebojów album utrzymywał się przez ponad osiem lat.

 

Zobacz też: Noel Gallagher wolałby, żeby jego bratem zamiast Liama był Boris Johnson >>

Oasis nagrali płytę w 12 dni i podbili świat. Od tego czasu minęło 25 lat

Na świecie "(What's The Story) Morning Glory?" znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawień na każdym większym rynku, a w USA trafiło na czwarte miejsce listy Billboard 200 z ponad pięcioma milionami sprzedanych egzemplarzy. Łącznie sprzedało się ponad 22 miliony tego albumu. Wyprodukowany przez Noela Gallaghera i Owena Morrisa krążek został nagrany w legendarnym Rockfield Studios w Monmouth w Walii (nagrywali tam m.in. Queen, The Stone Roses, Black Sabbath, Robert Plant, Annie Lennox i Iggy Pop). Drugi album Oasis został ukończony w oszałamiająco krótkim okresie 12 dni w maju i czerwcu 1995 roku.

 

Ta znakomita rockowa płyta zawiera kilka najlepiej sprzedających się singli Oasis - legendarne: "Wonderwall", "Don't Look Back In Anger", "Roll With It", "Some Might Say" oraz ponadczasowe hymny: "She's Electric", "Morning Glory" i "Champagne Supernova" znane każdemu pokoleniu fanów muzyki. "(What’s The Story) Morning Glory?" ugruntował Oasis jako światowy fenomen i najpopularniejszy brytyjski zespół gitarowy od czasów świetności The Beatles, Rolling Stones i Led Zeppelin. Od premiery album ten zainspirował tysiące młodych ludzi do gry na gitarze i zakładania zespołów. Dziesiątki odnoszących sukcesy artystów przyznaje się do wpływu muzyki Oasis na ich karierę.

2 października 2020 roku nakładem Big Brother Recordings ukaże się limitowana wersja albumu ze zremasterowanym materiałem grupy na dwóch srebrnych krążkach winylowych.

Więcej o: