"Temu zaś, co wierze ubliża, jak bydłu wypalimy znak krzyża". Maciej Maleńczuk nakręcił klip do singla "Rycerz Maryi"

Maciej Maleńczuk w miniony piątek znienacka zamieścił w sieci swój nowy album "Klauzula sumienia", a teraz wypuścił teledysk do utworu "Rycerz Maryi". Scenariusz i reżyseria: Maciej Maleńczuk.

Niektórych artystów można opisać krótko i w kilku zdaniach. Maciej Maleńczuk zdecydowanie do nich nie należy, a szybki opis jego pracy artystycznej jest absolutnie niemożliwy. Z pewnością można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych, najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych artystów ostatnich czterech dekad. Pieśniarz obdarzony charakterystycznym głosem i darem pisania tekstów pełnych ciekawych obserwacji - nie zawsze miłych.

"Rycerz Maryi" - zobacz teledysk Macieja Maleńczuka

"Żądamy prawa do zabijania /i w tej materii do swego zdania /w naszej konserwie ktoś dziurę wierci /żądamy publicznej kary śmierci" - tak brzmi początek utworu, do którego tekst napisał wokalista znany z mocnych wypowiedzi zarówno w twórczości, jak i mediach. - To, że Kukiz i Liroy stali się politykami, to akurat jest dobra zmiana, bo jeden i drugi był kiepskim muzykiem. Może coś ciekawszego powstanie niż kradziony rap w przypadku Liroya i ludowy punk rock w przypadku kolegi Kukiza, podszyty opcją niemiecką. Jak się słucha jego piosenek, to tam naprawdę jest sporo po niemiecku. Jeżeli chodzi o język i sposób grania - też. Nic takiego wielkiego, może oprócz jednej płyty, tak naprawdę Kukiz nie zrobił, Liroy też - mówił kilka lat temu Gazeta.pl o kolegach muzykach, którzy zostali parlamentarzystami.

 

Z kolei w zeszłym roku Maciej Maleńczuk mówił Marcinowi Kozłowskiemu:

Pełnej wolności słowa na pewno nie ma. Przecież ty też nie piszesz tego, co naprawdę chcesz napisać. Zdajesz sobie sprawę, co ci może grozić, jeśli napiszesz coś obraźliwego o kimś, kogo naprawdę nie lubisz, na przykład o polityku. Poniesiesz karę. To już ogranicza.

Klip do utworu "Rycerz Maryi" powstał w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, za zdjęcia odpowiada Sebastian Strama (współpraca: Jakub Cachro, Anka Dużyńska), za montaż Jacek Łechtański, a producentem teledysku jest Dariusz Litwińczuk. Na albumie "Klauzula Sumienia" znalazło się 12 utworów: 

 1. Klauzula sumienia
 2. Zdzira jak ty
 3. Szabada
 4. Policjant
 5. Rycerz Maryi
 6. Bajaga (jak to tak)
 7. Bum szaka laka
 8. Hamulcowy
 9. Baby
 10. Obrońca życia
 11. Artysta – faszysta
 12. Wojna