Nowy singiel Dr Misio, teledysk Smarzowskiego. Arkadiusz Jakubik: To g堯wnie zbi鏎 naszych histerii i l瘯闚

- To najwa積iejsza piosenka z tej p造ty i nie przypadkiem tak nazywa si ca造 album - m闚i o utworze "Strach XXI wieku" Arkadiusz Jakubik z zespo逝 Dr Misio. Do tytu這wego singla powsta metaforyczny klip w re篡serii Wojtka Smarzowskiego. Premiera albumu w豉郾ie dzi.

Arkadiusz Jakubik i Wojciech Smarzowski - te nazwiska od lat pojawiają się obok siebie. Aktor i reżyser współpracowali już przy pierwszym filmie Smarzowskiego "Małżowina" z 1998 roku. Jakubik zagrał też m.in. w jego "Domu złym", "Drogówce", "Weselu", "Klerze"... Teraz spotkali się na planie teledysku do utworu "Strach XXI wieku" - tytułowej piosenki z najnowszej płyty zespołu Dr Misio.

Zobacz wideo "Kler" - zwiastun

"Ziemia jest płaska wiadomo/ matka boska jest polką ponoć/ rządzą nami jaszczury/ kosmici zbudowali pałac kultury/ strach XXI wieku" - śpiewa Arek Jakubik w refrenie singla, który zapowiada jesienną premierę płyty pod takim właśnie tytułem. Pod koniec 2019 roku fani mogli usłyszeć pierwszą piosenkę z tego albumu pod tytułem "Chcesz się bać". Wszystko wskazuje na to, że najnowszy album Dr Misio będzie próbował nazwać nasze strachy i fobie. Zafunduje nam "kanapkę terapeutyczną". - "Strach XXI wieku" to pierwszy numer, który powstał z myślą o nowej płycie Dr Misio jakieś dwa lata temu. Od razu wskazał kierunek w jakim prace nad tą płytą powinny pójść. To głównie zbiór naszych histerii i lęków. W kontrze garść słodko-gorzkich wspomnie z czasów młodości. Muzycznie piosenka "Strach XXI wieku" mocno ewoluowała. Pamiętam pierwszą, punkową jej wersję, zrobioną z Olafem Deriglasoffem, którą długo graliśmy na koncertach. Potem w studio Kuba Galiński nadał jej finalny kształt. Ale to najważniejsza piosenka z tej płyty i nie przypadkiem tak nazywa się cały album - mówi Jakubik i dodaje:

Pandemia dopisała nieoczekiwaną puentę do premiery albumu zapowiadanej na marzec, którą trzeba było odwołać, bo opanował nas wszystkich strach przed zarazą, teraz nasz główny 'strach XXI wieku'. No to teraz posłuchajcie o innych 'strachach XXI wieku' według Dr Misio.

Do tytułowego singla powstał metaforyczny klip w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, który można interpretować na różnych płaszczyznach. Czy przez pryzmat szpitala wariatów, w którym ostatnio nas wszystkich zamknął wirus czy przez wszelakie ideologie, spiskowe teorie, które zatruwają głowy ludziom i robią im wodę z mózgu.

 

Na dyskografię Dr Misio składają się trzy albumy studyjne. Ostatni z nich - "Zmartwychwstaniemy" - ukazał się w maju 2017 i był nominowany do Fryderyków za najlepszy album rockowy roku. W skład zespołu, poza Arkiem Jakubikiem, wchodzą Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis, Jan Prościński oraz Max Kucharski. Album "Strach XXI wieku"  jest dostępny od 9 października 2020 roku.

Wi璚ej o: