Najlepsze płyty 2020 roku. Poznaj polskie albumy, których nie możesz przegapić

Najlepsze płyty w 2020 roku powstawały w cięższych, niż dotychczas, warunkach. Mijający rok był szczególnie trudny dla artystów. Jednak poniższa lista albumów pokazuje, że tworzenie i produkcja muzyki są możliwe, nawet w niełatwych czasach. Przed wami lista polskich płyt, obok których nie można przejść obojętnie. Zanurzcie się w dźwiękach i dajcie się ponieść artystom.

Zestawienie rozpoczniemy albumem, który początkowo wydawał się być mieszanką wybuchową. Zestawienie klasycznych utworów, najwybitniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina ze współczesnymi aranżacjami i tekstami? Tego mogła się podjąć tylko jedna artystka. 

Najlepsze płyty 2020

  • Natalia Kukulska - "Czułe struny"

Najlepsze płyty 2020 to zestawienie, w którym nie mogło zabraknąć Natalii Kukulskiej. Do pracy nad albumem Natalia zaprosiła czołówkę polskich muzyków, aranżerów i dyrygentów m.in. Krzysztofa Herdzina, Nikolę Kołodziejczyka, Pawła Tomaszewskiego, Jana Smoczyńskiego i Adama Sztabę. Do nich należą aranżacje utworów, wykonywane na płycie przez orkiestrę Sinfonia Varsovia (pod batutą Krzysztofa Herdzina). Teksty w większości napisała sama Natalia Kukulska, pozostałe stworzyły: Mela Koteluk, Bovska, Gaba Kulka, Kayah i Natalia Grosiak. Połączenie współczesnych aranży i tekstów, z klasyczną muzyką Fryderyka Chopina, serwuje nam niesamowitą ilość wrażeń. Subtelny, a zarazem pełen emocji, głos Natalii nie wybija się ponad kompozycje tylko razem tworzy wyjątkową całość. Chopinowskie etiudy, polonezy i walce nabrały nowego, energetycznego i ekspresyjnego wyrazu. Album dla wielbicieli pełnych, orkiestrowych brzmień i charyzmatycznego głosu Natalii. 

 
  • Maria Sadowska - "Początek nocy"

Maria Sadowska po 6 latach wraca z nowym albumem. Do tej pory Maria przyzwyczaiła nas do zanurzonych w jazzowym klimacie utworów. Jeden z poprzednich albumów - "Spis treści" już przełamywał ten stereotyp. Tym razem natomiast album zaskakuje połączeniem jazzu, z którego wywodzi się artystka i wielu bardziej elektrycznych, popowych brzmień. Ostatnio artystka opublikowała teledysk do piosenki "Kocham Cię", w której występuje razem z Kayah. Na płycie znajdziemy również efekt współpracy Marii i Leszka Możdżera w jazzującym utworze "Marakeczi". Teksty do wszystkich utworów napisała sama Sadowska. W każdym z nich znajdziemy jeden wspólny mianownik - miłość. Warto przekonać się, jak pięknie opowiada o niej artystka.

Muzyczne premiery płytowe 2020

  • Waglewski Fisz Emade - "Duchy ludzi i zwierząt"

Skoro jesteśmy w temacie muzycznych powrotów 2020, nie wypada pominąć rodziny Waglewskich z albumem "Duchy ludzi i zwierząt". Wojciech, Bartosz Fisz i Piotr Emade Waglewscy wracają po 7 latach od poprzedniego albumu. Tym razem, jak sami mówią, uderzają w delikatniejsze struny. Autorami piosenek są Wojciech i Fisz, Emade natomiast odpowiada za produkcję. "Duchy ludzi i zwierząt" to połączenie znanej nam już energii z nutami melancholii i nostalgii. Utwór "Ziemia", który promuje album, zyskał już swój teledysk. Od pierwszych nut wyczuwa się charakterystyczny klimat i styl Waglewskich. W tekstach można wyczuć, że autor jako dojrzały podmiot liryczny, spokojnie przedstawia swoje postrzeganie świata. Album jest idealną propozycją na długie jesienne wieczory. 

Zobacz też: Horrory na Halloween, które sprawią, że noc stanie się jeszcze straszniejsza

Najlepsze płyty 2020. Premiery 2020

  • Krzysztof Zalewski - "Zabawa"

Krzysztof Zalewski wydał w tym roku album, którego tytuł zdaje się być przekorną nazwą tego, z czym przyszło zmierzyć się artyście. Niemniej ta "Zabawa" wyszła Zalewskiemu bardzo dobrze. Album jest pełen szczerych przemyśleń dojrzałego artysty. Brzmienia, które tu znajdziemy to zarówno mocniejsze rockowe klimaty, jak i bardziej taneczne bity. Zalewski wręcz zachęca, by w jego "Zabawie" uczestniczyć, dać się ponieść i zatańczyć. Każdy utwór zdaje się być w nieco odmiennym klimacie, jednak ta różnorodność tworzy wyjątkową całość. Gorzkie słowa zawarte w tytułowym utworze - "życie to nie zabawa, tylko zawody" mają być przekornym pretekstem do zabawy właśnie. Posłuchajcie, a zobaczycie, że dacie się porwać "Zabawie". 

Na koniec zestawienia najlepszych premier płytowych 2020 roku debiutancki album najmłodszej artystyki.

  • Zuza Jabłońska - “Psycho”

Młoda artystka, uczestniczka pierwszej edycji The Voice Kids, w której zajęła drugie miejsce śmiało wkracza na polską scenę z debiutanckim albumem. Na płycie znajdziemy utwory zarówno publikowane już wcześniej ("Powiedz mi to w twarz", "Wisła"), jak i premiery ("Duch", "Liczę dni"). Jest tu dużo brzmień elektronicznych i popowych wzbogaconych o mocny i charakterystyczny wokal Zuzy. Zuza dała się poznać szerszej publiczności wykonując piosenkę “Wierna, odważna i prawa” do polskiej wersji językowej "Mulan", nowego filmu Disneya. Charyzmatyczny głos i przyjemne dla ucha teksty przyciągną nie tylko młodszych fanów wokalistki. Z albumem warto się zapoznać, by przekonać się, że nie musimy drżeć o młode pokolenie artystów.

Czy rok 2020 przyniesie nam jeszcze kolejne, równie ciekawe premiery? Przekonamy się. Póki co, artyści zadbali, by jesień była muzycznie wielokolorowa.

Zobacz też: Horrory na Netfliksie - lista 10 polecanych filmów grozy

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?
Więcej o: