"Właśnie wydałam teledysk słowackiej artystki poruszający kwestię aborcji na Słowacji". Zobacz klip Katarzii

"Jestem reżyserką filmową mieszkającą w Czechach i właśnie wydałam teledysk słowackiej artystki Katarzia poruszający kwestię aborcji na Słowacji" - napisała do nas Jay Walker i przysłała klip do utworu, którym, jak napisała, bardzo chciałaby podzielić się z Polakami.

"Kiedy wydaliśmy klip, polska rozmowa o prawach kobiet stała się znacznie głośniejsza. Chciałam się tym podzielić z Waszym serwisem, ponieważ biorąc pod uwagę protesty wokół barbarzyńskich ustaw, które są uchwalane w Polsce, uważamy, że teraz ten utwór jest bardziej odpowiedni dla Polaków. Dążymy do tego, aby ludzie to widzieli i żeby sprawa prowokowała rozmowę" - napisała do Gazeta.pl Jay Walker, dodając:

Teledysk zdobył dużą popularność, został pokazany przez czeski "Vogue", a także pojawia się w naszych krajowych mediach oraz na wyselekcjonowanych platformach reżyserskich. Uważamy jednak, że o wiele ważniejsze jest, aby był używany jako narzędzie do nawiązywania rozmowy. 

Gustaw Holoubek"Najbardziej boję się ludzi małych". Nagranie z Gustawem Holoubkiem podbija sieć

Katarzia to słowacka piosenkarka muzyki pop i autorka tekstów. Jej piosenka "Kde sa slzy berú" została uznana za najlepszy singiel 2017 roku podczas Radio Head Awards. Z Jonatánem Pastircákiem skomponowała muzykę i teksty do adaptacji sztuki Sofoklesa "Antygona" wystawionej przez Słowacki Teatr Narodowy. Studiowała na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie i jest córką aktorki Evy Pavlíkovej. Ma na koncie cztery albumy, ostatni wydany w tym roku jest zatytułowany "Celibat".

Autorką zdjęć do klipu jest Anna Smoronová. Tekst "Hori i voda" nawiązuje do motywów powieści "Portret Doriana Graya" brytyjskiego pisarza Oscara Wilde'a, w której fizyczne piękno i spełnienie cielesnych pragnień są głównym sensem i celem życiowym. - Żyjemy w świecie, w którym wielu z nas czuje się bezsilnych, umieszczonych na pozycjach innych niż na to zasługujemy, stale pod presją krytycznych lub lubieżnych spojrzeń. Mimowolnie obserwowani, bez wpływu na wiele decyzji, wniosków i osądów na temat naszych ciał, które są definiowane przez osoby bez doświadczenia istnienia w ciele kobiety - wyjaśniała ideę klipu reżyserka Jay Walker w rozmowie ze słowackimi mediami.

27 października 2020 r. Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji. W klapie miał znaczek powstańczej 'kotwicy'Grafik, który przerobił słynne plakaty Solidarności, pokazał nową pracę. Tym razem z Jarosławem Kaczyńskim

Twórcy stworzyli też platformę, która ma wspierać kobiety z branży filmowej i zachęcać do ubiegania się o stanowiska zarezerwowane głównie dla mężczyzn. - Ale mamy nadzieję, że z pomocą wizualnej symboliki będziemy wspierać zarówno mężczyzn, jak i kobiety, aby myśleli i zachęcali społeczeństwo do bardziej znaczącego dialogu, aktywności i pozytywnych zmian w dłuższej perspektywie - wyjaśnia Katarzia.

Zobacz wideo Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Trwa strajk kobiet - tu możesz śledzić wydarzenia. Gazeta.pl daje swoje wsparcie.