Patti Smith wsparła Strajk Kobiet: Dzielnie jednoczą się, protestując przeciwko opresyjnemu rządowi

Matka chrzestna punk rocka Patti Smith przekazała swoje wsparcie protestującym po orzeczeniu Trybunału konstytucyjnego w sprawie aborcji. "To w solidarności z Polkami, które dzielnie jednoczą się, wychodząc na ulice, protestując przeciwko swojemu opresyjnemu rządowi" - napisała amerykańska artystka.
Zobacz wideo Protest sąsiadów pod domem premiera Morawieckiego

Patti Smith zamieściła na swoim instagramowym profilu obrazek z symbolem odbywających się w Polsce strajków - plakat autorstwa Oli Jesionowskiej. "To w solidarności z Polkami, które dzielnie jednoczą się, wychodząc na ulice, protestując przeciwko swojemu opresyjnemu rządowi. Wołają do przywódców, którzy cynicznie wykorzystują je jako pionki w swoim skorumpowanym politycznym turnieju" - napisała wokalistka.

Artystka zakończyła słowami:

Ich obawy są naszymi, tak samo jak upokorzenia i wyśmiewanie, któremu stawiają czoła, są naszymi.
 

"Jezus umarł za czyjeś grzechy, ale na pewno nie moje" - śpiewała pierwsza dama rocka na swoim legendarnym debiucie "Horses" z 1975 roku, 20 lat później "Wierzę w Boga, ale nie mam powodu, by za nim podążać", a w 2014 roku zaśpiewała przed papieżem Franciszkiem. W 1978 roku nagrała piosenkę "Because the Night", swój największy przebój. Patti Smith to artystka - wokalistka, autorka piosenek, poetka - którą dzisiaj uważa się za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka.

Kobiety strajkują po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przerywanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucją. Ta decyzja wywołała protesty w wielu miastach, a na transparentach pojawiają się hasła takie jak "Piekło kobiet", "Wy***ć" czy tzw. osiem gwiazdek ("***** ***") - to ostatnie jest wygwiazdkowanym komunikatem skierowanym bezpośrednio w stronę Prawa i Sprawiedliwości, ale dużo zarzutów jest kierowanych także w stronę hierarchów Kościoła.

28 października wiele kobiet i mężczyzn w ramach protestu przeciwko decyzji TK nie poszło do pracy. Na piątek 30 października planowana jest duża demonstracja w Warszawie.

Polki w protestach nawiązują do "Opowieści podręcznej". Gwiazda serialu: Przesyłam wsparcie >>

Więcej o: