Nanga to nowy zespół muzyków z Lao Che. W singlu "smutne lato" uderzają w nadmorską nostalgię

Singiel "smutne lato" stanowi drugą odsłonę albumu "Cisza w bloku" zespołu Nanga. To projekt producencki artystów związanych z Lao Che - Maćka Dzierżawskiego i Filipa Różańskiego, którzy do współpracy zaprosili Magdę Dubrowską, wokalistkę znaną z zespołu Gang Śródmieście. "smutne lato" zostało osadzone w Mielnie, które według autorów "jest trochę takim reliktem jak reggae".

13 listopada minie rok, odkąd zespół Lao Che ogłosił zawieszenie działalności. "Nie mówimy, że to koniec, że zamykamy zespół, bo tak się po prostu nie da. Nasza przyjaźń tu się zaczęła, a prawdziwa przyjaźń nigdy się kończy" - pisali na Facebooku członkowie grupy, którzy bynajmniej nie spoczęli na laurach. Muzycy Maciej Dzierżanowski i Filip Różański w tym roku wystartowali z projektem Nanga, do którego wciągnęli Magdę Dubrowską - i właśnie wypuścili kolejny (po utworze "profet") singiel z porządną nutą nostalgii. 

Zobacz wideo Polecamy nasze ulubione płyty, które wpadną wam w ucho [Popkultura Extra]

"smutne lato". Nanga w rytmie reggae spogląda tęsknie w kierunku Mielna

- Pracując nad albumem, czerpaliśmy z różnych muzycznych stylów, wychodząc z założenia, że granie jednego gatunku muzyki na dłuższą metę jest zwyczajnie nudne - mówią założyciele Nangi. - A po co się nudzić, skoro można tworzyć bardzo różne stylistycznie utwory, jednocześnie zachowując własny, oryginalny sznyt? Odważnie i jakby trochę na przekór obowiązującym modom, sięgnęliśmy do reggae, gatunku, który dziś wydaje się być trochę w odwrocie, trochę passé. Oczywiście "smutne lato" to nie "czysta forma" tej stylistyki, ale inspiracje są na pewno wyczuwalne.  

 

Magda Dubrowska, znana z grup Gang Śródmieście czy Utrata Skład, otrzymała od Dzierżanowskiego i Różańskiego spontaniczne zaproszenie do współpracy. - Pewnego dnia dostałam wiadomość na Messengerze od Maćka i Filipa, czy chciałabym zrobić z nimi jeden utwór. Nawet się wtedy nie znaliśmy. Oczywiście się zgodziłam, bo bardzo lubię takie przygody. No i też kawałek, który mi przysłali, od razu mnie zainspirował. Jeszcze tego samego wieczoru zaczęłam pisać tekst. Kiedy miesiąc później przyjechałam do Włocławka na nagranie, poznaliśmy się osobiście. I zaiskrzyło - czytamy w serwisie Polska Płyta - Polska Muzyka. O "smutnym lecie" Dubrowska opowiada:

Kiedy zastanawiałam się nad tekstem do tego utworu, przypomniały mi się słowa mojego kolegi, DJ-a reggae, który narzekał, że od jakiegoś czasu nie gra imprez, bo nikt już nie słucha tej muzyki, ludzie nie chcą się przy niej bawić. I to mnie zainspirowało. Akcję piosenki osadziłam w Mielnie, bo jestem z Koszalina i te rejony są mi bliskie. Mielno też jest trochę takim reliktem jak reggae. Niemodnym kurortem ze starych taśm VHS. I tak się to splotło w całość.

Płyta "Cisza w bloku" ukaże się nakładem Mystic Production. W utworach usłyszymy znakomitych gości – pojawiają się w nich Karol Gola, Barbara Wrońska  oraz Michał Sobolewski znany z Fisz Emade Tworzywo.  

Więcej o: