Aleksander Wedernikow nie żyje. Miał zostać szefem dyrygentem orkiestry Sinfonia Varsovia

Wybitny rosyjski dyrygent Aleksander Wedernikow nie żyje. Miał zaledwie 56 lat, za kilka miesięcy miał objąć stanowisko szefa dyrygenta orkiestry Sinfonia Varsovia.

"Dotarła do nas tragiczna wiadomość o śmierci Maestro Alexandra Vedernikova, który za kilka miesięcy miał objąć funkcję szefa dyrygenta Sinfonii Varsovii. To niepowetowana strata dla nas i całego muzycznego świata. Maestro na zawsze pozostanie w naszych sercach" - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku.

Alexander Vedernikov nie żyje. Ostatnio był głównym Dyrygentem w Duńskiej Operze Królewskiej, miał pracować z warszawską orkiestrą

Alexander Vedernikov urodził się 11 stycznia 1964 roku w Moskwie, w 1990 roku ukończył Konserwatorium Moskiewskie. W latach 1988-90 pracował w Teatrze Muzycznym im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki. W latach 1988-95 był asystentem głównego dyrygenta i drugim dyrygentem w Orkiestrze Symfonicznej im. Czajkowskiego (dawnej Moskiewskiej Radiowej Orkiestrze Symfonicznej). W 1995 roku założył Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Rosyjskiej i do 2004 r. był jej dyrektorem artystycznym oraz głównym dyrygentem.

Od 2001 do 2009 roku był dyrektorem muzycznym i głównym dyrygentem Teatru Bolszoj, przywracając w tym czasie tej szacownej instytucji jej legendarną reputację i renomę. W latach 2009-2018 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Odense, a we wrześniu 2018 roku objął stanowisko Głównego Dyrygenta w Duńskiej Operze Królewskiej.

Jego ojciec (również Aleksander) był znany w kraju i za granicą z mistrzowskich interpretacji ról Borysa Godunowa i Kutuzowa w „Wojnie i Pokoju” Prokofiewa. Matka artysty, Natalia Gureyeva, była profesorem organów w Konserwatorium Moskiewskim.

Sinfonia Varsovia to polska orkiestra symfoniczna, która powstała w 1984 roku w Warszawie w wyniku powiększenia składu Polskiej Orkiestry Kameralnej. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata: nowojorskiej Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio czy Herkulessaal w Monachium.