Kurator oświaty, pisząc o protestach, zacytował utwór Don Vasyla. Jest komentarz menedżera artysty

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk skierował do dyrektorów i nauczycieli list, w którym poucza, jak w związku ze Strajkiem Kobiet powinni się zachowywać w szkole i poza nią. Ponieważ zacytował w piśmie fragment piosenki Don Vasyla, menedżer romskiego muzyka skomentował tę sytuację.

"Zachęcanie uczniów do udziału w nielegalnych zgromadzeniach, i to w czasie pandemii koronawirusa, wywieranie presji i piętnowanie uczniów, którzy w manifestacjach i marszach brać udziału, jest niedopuszczalne i naganne" - pisze Kowalczyk, przestrzegając, że w przypadku zaangażowania nauczyciele mogą spodziewać się jego "zdecydowanej" reakcji. Dodaje:

Proszę i apeluję o rozważne, powściągliwe zachowanie także poza godzinami pracy, w tym w przestrzeni wirtualnej (internet nie śpi i nie zapomina).

Następnie, choć kurator podkreśla, że w Polsce każdy ma prawo do "nieskrępowanej obywatelskiej aktywności w prywatnym czasie", nie przestaje być nauczycielem i dyrektorem po zakończeniu lekcji. Na koniec zwraca się do adresatów pisma:

Proszę więc o zgodną, ofiarną pracę oraz wystrzeganie się zachowań, które mogłyby naruszać prawo i dobre obyczaje, skłócać i konfliktować szkolne wspólnoty oraz lokalne społeczności. 'Jedno jest niebo dla wszystkich i jedno słońce nad nami' - jak śpiewa Don Vasyl i jego romski zespół. Jedna jest Polska.

Będzie dobrze - Magda Danaj / PorysunkiPlakaty na Strajk Kobiet do pobrania za darmo udostępniają najlepsze graficzki i graficy

Menedżer Don Vasyla: Na pewno to miłość i zgoda nas uratuje

Piosenkarz nie chciał odnieść się bezpośrednio ani do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ani zachowania pedagogów czy listu dolnośląskiego kuratora. Jego menedżer podkreślił, że Don Vasyl niepokoi się tym, co dzieje się kraju i czeka na moment, w którym będzie mógł wrócić do koncertowania. - Nawet jeśli komuś nie pasuje ten tekst - "jedno jest niebo dla wszystkich i jedno słońce nad nami, a my jak dzieci miłości pragniemy bez granic" - to te słowa najprościej opisują to, że każdy powinien przemyśleć to, co robi. Również w kolejnych zwrotkach pojawiają się wersy tj. "Pamiętaj bracie mój, pamiętaj siostro ma, że świat nasz wciąż istnieje dopóki miłość trwa" i na pewno to miłość i zgoda nas uratuje - mówi menedżer zespołu Don Vasyl Marian Kowalewski.

22 października trybunał orzekł, że przerywanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją. Ta decyzja wywołała masowe protesty w wielu polskich miastach, które trwają już od prawie dwóch tygodni. Na plakatach demonstrujących pojawiają się hasła takie jak "Piekło kobiet", "Wy***ć" czy tzw. osiem gwiazdek ("***** ***") - to ostatnie jest wygwiazdkowanym komunikatem skierowanym bezpośrednio w stronę Prawa i Sprawiedliwości. Wielu protestujących zarzuca Kościołowi angażowanie się w politykę i chce, aby zasady katolickie nie miały wpływu na stanowione prawo.

Wśród protestujących jest wielu młodych ludzi, uczniowie zorganizowali także akcję powiązaną ze Strajkiem Kobiet - "Szkoła jest dziewczyną". Tymczasem, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek grozi rektorom uczelni konsekwencjami ws. protestów, a udział młodzieży w Strajku Kobiet tłumaczy "efektem błędów systemowych w oświacie i szkolnictwie wyższym na przestrzeni ostatnich 30 lat".

Jakub ŻulczykJakub Żulczyk o ministrze edukacji: Mentalny, a może i nie tylko, nazi-skinhead

Po wezwaniu Czarnka kuratorzy oświaty z całego kraju mają sprawdzać, czy nauczyciele nie zachęcali uczniów do udziału w Strajku Kobiet. W odpowiedzi na pismo mazowieckiej kurator oświaty Aurelii Michałowskiej dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie Marcin Konrad Janiszewski napisał, że jest dumny ze swoich uczniów.

Kurator pyta o strajk uczniów. Dyrektor: Nie może pani nie docenić mądrości licealistów >>

Zobacz wideo Którzy artyści uniknęli cenzury, a którzy spotkali się z jej nadgorliwością?
Więcej o: