Lider Bayer Full uderza w Kult. "Kto by chciał kupić ich płytę? Kto w ogóle pamięta ten zespół?"

- A kto by chciał ich płytę kupić? Kto pamięta taki zespół jak Kult? - pytał lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński, który w Polsat News został zapytany o wypłaty dla muzyków z Funduszu Wsparcia Kultury. - Ja się akurat obracam w zupełnie innym środowisku i towarzystwie i tego rodzaju muzyka tam nie jest w ogóle słuchana.

W poniedziałek w Polsat News goszczono m.in. Sławomira Świerzyńskiego, lidera Bayer Full. Tematem rozmowy były dotacje dla artystów i firm związanych z sektorem kultury, które ministerstwo chciało przyznać w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Po tym, jak informacje o wysokości wpłat i o kryteriach dotyczących ich przyznawania wywołały kontrowersje, decyzje o wypłatach wstrzymano do wyjaśnienia. Z opublikowanej listy beneficjentów wynikało, że dwa zespoły disco polo dostaną po pół miliona złotych dotacji - chodzi o zespół Weekend (520 000 zł) oraz Bayer Full (550 000 zł dofinansowania, z czego 150 000 zł dla "Bayer Full Sławomir Świerzyński" i 400 000 zł dla "Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat"). 

Zobacz wideo Kto był cenzurowany w PRL-u? Spotkało to tych artystów [Popkultura Extra]

Lider Bayer Full o Kulcie: A kto by chciał ich płytę kupić?

Podczas programu prowadząca zacytowała słowa Kazika Staszewskiego, lidera zespołu Kult, który w mediach społecznościowych napisał: "Rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy". Słowa te na prośbę prowadzącej skomentował na antenie stacji lider Bayer Full. 

- Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem - powiedział Świerzyński o Kaziku Staszewskim. - Dlaczego? Oni mówią, że jak ktoś chce im pomóc, to niech ich płytę kupi - dopytywała prowadząca. 

- A kto by chciał ich płytę kupić? - pytał w programie Debata Dnia Sławomir Świerzyński.

- Kultu? No ja bym może kupiła - mówiła prowadząca program. 

Bayer Full sprzedał w Polsce 17 i pół miliona płyt, na fakturę, i od tego wszystkiego odprowadził podatki. My jako zespoły disco polo płacimy potężne podatki i opowiadanie takich bzdur, że "nie chcemy waszych pieniędzy", to... Kto pamięta taki zespół jak Kult, na litość Boską?

- mówił Świerzyński. 

- Ale serio pan teraz tak mówi? Pokolenia się wychowały [na Kulcie - red.], czy to nie jest obraźliwe dla kolegów artystów? - pytała prowadząca, a do rozmowy włączył się lekarz Bartosz Fiałek, który dopowiedział: - Ja jestem młody i znam piosenki.

Lider Bayer Full odpowiedział wówczas: - Cieszę się bardzo. Ja się akurat obracam w zupełnie innym środowisku i towarzystwie i tego rodzaju muzyka tam nie jest w ogóle słuchana.

Więcej o: