Jurek Owsiak: Gloria Artis dla lidera Bayer Full!

Po tym, jak Sławomir Świerzyński pytał na antenie "Kto pamięta taki zespół jak Kult, na litość Boską?" i zastanawiał się, kto kupuje płyty zespołu, głos w sprawie zabrał Jerzy Owsiak. To zapis koncertu na organizowanym przez niego festiwalu Pol'and'rock jest najnowszym albumem Kultu.

"Gloria Artis dla Bayer Full" - zaczyna swój wpis Jurek Owsiak. "Po wypowiedzeniu opinii na temat Kultu przez twórcę disco polo Sławomira Świerzyńskiego zainteresowanie wydaną przez nas i SP Records płytą jest ogromne. W tym momencie, w tej chwili złożyliśmy zamówienie na dotłoczenie 11 000 płyt Kultu z Pol'and'Rock Festival. Pierwszy nakład 8 000 boxów CD/DVD i 3000 winyli wyprzedał się w całości. Tę i inne płyty możecie kupić na stronie www.siemashop.pl i SP Records" - kontynuuje dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po czym dodaje:

Więc w sposób nietypowy dla całej dyskusji, która śmiga w internecie, mogę tylko prosić członka zespołu Bayer Full o dalsze wypowiedzi. Mało tego - podejrzewam, że może liczyć na order Gloria Artis od obecnie panującego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dawajcie Panowie obydwaj, ile wlezie, bo nadajcie na tych samych falach!

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (łac. chwała sztuce) to polskie odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego, jest przyznawany w oparciu o ustawę z 2005 roku. 

Lider Bayer Full kpiąco o Kulcie: A kto by chciał ich płytę kupić?

Owsiak odnosi się tu do słów Sławomira Świerzyńskiego, który w Polsat News został zapytany o wypłaty dla muzyków z Funduszu Wsparcia Kultury. Po tym, jak informacje o wysokości wpłat i o kryteriach dotyczących ich przyznawania wywołały kontrowersje, decyzje o wypłatach wstrzymano do wyjaśnienia. Z opublikowanej listy beneficjentów wynikało, że dwa zespoły disco polo dostaną po pół miliona złotych dotacji - chodzi o zespół Weekend (520 000 zł) oraz Bayer Full (550 000 zł dofinansowania, z czego 150 000 zł dla "Bayer Full Sławomir Świerzyński" i 400 000 zł dla "Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat").

Prowadząca program zacytowała Kazika Staszewskiego, lidera zespołu Kult, który w mediach społecznościowych napisał m.in.: "Rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy". Kazik przy okazji zachęcał fanów do wsparcia zespołu przez kupowanie jego najnowszej płyty z koncertu na Pol'and'Rock Festival - to właśnie o niej pisze Owsiak.

- Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem - powiedział Świerzyński o Kaziku Staszewskim. - Dlaczego? Oni mówią, że jak ktoś chce im pomóc, to niech ich płytę kupi - dopytywała prowadząca. 

- A kto by chciał ich płytę kupić? - pytał w programie "Debata Dnia" lider grupy Bayer Full.

- Kultu? No ja bym może kupiła - odpowiedziała dziennikarka. 

Ministerstwo przekazało, że o wsparcie mogły ubiegać się samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Środki przekazane twórcom w ramach Funduszu Wsparcia Kultury mają być rekompensatą utraconych przychodów w okresie od 12 marca do 31 grudnia. 

Minister daje, a potem odbiera (przynajmniej na razie). Dotacje dla teatrów, ale też gwiazd Opola i disco polo >>

- Weryfikujemy działalność tych firm. Jeśli działają w kulturze, to mają prawo otrzymać takie samo wsparcie, jak wszystkie inne - powiedział w rozmowie z WP.pl minister Piotr Gliński, komentując konieczność wstrzymania przez jego resort wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury. Pytany, czy po weryfikacji zespołom disco polo nadal będą przyznane półmilionowe dotacje, odparł: - Nie wiem.

Zobacz wideo Śpiewać każdy może? Ci artyści mają wiele talentów
Więcej o: