Nie żyje założyciel kultowego zespołu Omega. Laszlo Benko miał 77 lat

W wieku 77 lat zmarł Laszlo Benko, założyciel słynnego węgierskiego zespołu rockowego Omega. Ich "Dziewczyna o perłowych włosach" stała się międzynarodowym przebojem. Benko chorował na nowotwór.

Laszlo Benko urodził się w 1943 roku, a zespół Omega założył jeszcze w 1962 roku - w tym samym czasie powstawały też tak legendarne grupy jak The Rolling Stones czy The Beatles. Omega była jedną z najpopularniejszych węgierskich grup rockowych, która na całym świecie sprzedała ponad 50 mln płyt - członkowie zespołu sami wręcz mówili, że dla bloku socjalistycznego byli ekwiwalentem choćby zespołu Micka Jaggera.

Nie żyje Laszlo Benko. Założyciel zespołu Omega miał 77 lat

Benko był multiinstrumentalistą, w Omedze grał głównie na instrumentach klawiszowych, jednak świetnie radził sobie także z trąbką i fletami. Był także kompozytorem większości piosenek Omegi. Poza tym komponował również muzykę filmową i teatralną, w czasie kariery wydał też kilka płyt solowych.

 

Studiował na wydziale komunikacji Politechniki Budapeszteńskiej. Nim wystartowała Omega, Benko grał także w takich zespołach jak Universitas i Benkó Dixieland. Jednym z największych przebojów grupy była "Dziewczyna o perłowych włosach". Piosenka ta znalazła się w "Topie Wszech Czasów" na antenie Trójki w 1969 roku - zajęła wtedy 16. miejsce. Polskie wersje tego utworu nagrały takie zespoły jak Kult czy Zakopower.

 

O śmierci muzyka poinformowali pozostali członkowie grupy Omega:

Jesteśmy w szoku, informując, że po długiej chorobie zmarł Laszlo Benko, założyciel zespołu Omega. Miliony fanów i wielbicieli opłakują wpływową postać węgierskiej muzyki rockowej zarówno w kraju, jak i za granicą. Słowa są teraz daremne, milczenie jest bolesne, jesteśmy w szoku. Wspominamy jego życiową pracę, muzykę i uśmiech pełen miłości. Laszlo Benko zostanie z nami na zawsze.

Laszlo Benko zmagał się już od kilku lat z nowotworem wątroby i mimo problemów zdrowotnych ciągle występował z zespołem. Niedługo ma ukazać się ostatnia płyta zespołu "Testamentum" - Benko bardzo czekał na tę premierę.

Termin pogrzebu nie jest jeszcze znany, niemniej ze względu na sytuację epidemiologiczną obecnych może być na nim tylko 20 osób. Dlatego też zespół prosi fanów, by dla dobra rodziny, znicze i kwiaty składali pod stojącym przed domem muzyka drzewem pamiątkowym.

Więcej o: