PRO8L3M prezentuje utwór "Backstage" w filtrze na Instagramie. Jest też Andrzej Zaucha

PRO8L3M serwuje fanom premierę niespodziankę ukrytą w instagramowym filtrze. W ramach rekompensaty za rok bez koncertów spowodowany pandemią zespół postanowił zrobić swoim słuchaczom prezent. Poprzez opublikowany przez artystów filtr wykorzystujący technologię AR każdy, kto posiada płytę "Art Brut 2", może posłuchać nowego utworu "Backstage".

W aplikacji Instagram można już przesłuchać cały utwór "Backstage". Całość działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Do tej pory nikt jeszcze nie zrobił premiery w takiej formule. "Backstage" wykorzystuje sample z utworu "Nie takie mnie kochały" nieodżałowanego mistrza polskiej piosenki lat 80., Andrzeja Zauchy. To hołd dla przedwcześnie zmarłego piosenkarza. 

Andrzej Zaucha Pierwszy wielki przebój Zaucha zawdzięcza Wodeckiemu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Zobacz wideo Polecamy nasze ulubione płyty, które wpadną wam w ucho [Popkultura Extra]

PRO8L3M oddaje hołd Andrzejowi Zausze w ekskluzywnym kawałku. "To dla nas bardzo ważna postać"

Niedawno PRO8L3M zaskoczył fanów instagramowym filtrem utrzymanym w estetyce wydawnictwa "Art Brut 2". Dziś już wiadomo, że aplikacja powstała po to, aby umożliwić fanom dostęp do nagranego specjalnie bonusowego utworu. Aby włączyć track, trzeba być posiadaczem fizycznego egzemplarza "Art Brut 2". Wystarczy uruchomić filtr na Instagramie, włączyć tylną kamerę i zeskanować kod kreskowy znajdujący się nad logotypem wytwórni 2020.

Po wydaniu albumu "Art Brut 2", który został rewelacyjnie przyjęty przez fanów (płyta pokryła się złotem w 24h od uruchomienia preorderu), zespół miał wyruszyć w długo wyczekiwaną trasę koncertową. Niestety, ze względu na panujące pandemiczne realia, trasa musiała zostać dwukrotnie przełożona. Aby zrekompensować słuchaczom oczekiwanie na koncerty, PRO8L3M nagrał "Backstage". Tak jak i inne utwory z „Art Brut 2”, "Backstage" zderza klimaty lat 80. z aktualnymi realiami przez pryzmat doświadczeń zespołu. Oskar w swoim charakterystycznym stylu ‘opowiada’ o tym, co dzieje się na backstage’u koncertów, a Steez83 łączy to z piosenką Andrzeja Zauchy.

Andrzej Zaucha to dla nas bardzo ważna postać z okresu, z którego czerpaliśmy inspiracje muzyczne przy pracy nad płytami Art Brut. Zdecydowaliśmy się zamknąć naszą przygodę z samplowaniem polskiej muzyki minionych dekad, oddając mu hołd i wykorzystując sampel z utworu "Nie takie mnie kochały". Fragment kawałka wykopaliśmy z archiwów Telewizji Polskiej. Numerem "Backstage" chcemy też przypomnieć o klimacie koncertów, których w 2020 nam wszystkim mocno brakuje

- mówią panowie z PRO8L3Mu. 

Utwór "Nie takie mnie kochały" został nagrany w 1987 roku na zlecenie TVP, na potrzeby audycji "Mężczyzna na każdy dzień tygodnia" (nie wiadomo jednak, czy nagranie audycji zostało kiedykolwiek wyemitowane). Za muzykę odpowiada Jerzy Jarosław Dobrzyński, nadworny kompozytor Zauchy w latach 80., który stworzył dla niego muzykę do jego największych hitów m.in. "Byłaś serca biciem" i "Magia to ja". Za tekst odpowiada Magdalena Wojtaszewska.

Partnerem akcji jest adidas Originals, który w tym roku z okacji 50-lecia modelu Superstar we współpracy z PRO8L3M zaprosił fanów na unikalny przedpremierowy odsłuch Art Brut 2: TEST DRIV3. Za koncepcję i realizację akcji odpowiada agencja OUTRAGE, a za zaprogramowanie AR-owego filtra studio Melt.

Więcej o: