Czarna seria w zespole Omega. Zmarł kolejny członek grupy, Tamás Mihály

Nie żyje Tamás Mihály, basista kultowego węgierskiego zespołu Omega. Muzyk zmarł kilka dni po Laszlo Benku, założycielu grupy. Smutną informację przekazano na oficjalnej stronie zespołu.

Niespełna trzy dni po Laszlo Benku zmarł Tamás Mihály. Miał 73 lata, a w legendarnym węgierskim zespole grał od 1967 roku. On i György Molnár byli autorami większości piosenek zespołu.

>>> Nie żyje założyciel kultowego zespołu Omega. Laszlo Benko miał 77 lat <<<

Nie żyje Tamás Mihály. Basista zespołu Omega miał 73 lata

Omega to jedna z najpopularniejszych węgierskich grup rockowych, która na całym świecie sprzedała łącznie ponad 50 mln płyt. Członkowie zespołu zwykli mawiać, że w krajach bloku socjalistycznego byli odpowiednikiem takich zespołów jak The Beatles czy The Rolling Stones. Ich największym przebojem była legendarna "Dziewczyna o perłowych włosach".

"Z głębokim bólem informujemy, że zmarł Tamás Mihály: laureat nagrody Kossutha i basista zespołu Omega, zdobywca nagrody Ferenca Liszta. Był bardzo ważną postacią w węgierskiej muzyce rockowej, poza Omegą nagrał również solowe płyty i komponował własne dzieła sceniczne. Nigdy o nim nie zapomnimy" - czytamy w pożegnalnym wpisie na stronie zespołu.

Tamás Mihály urodził się 24 września 1947 roku w Budapeszcie. Studiował w konserwatorium muzycznym, gdzie specjalizował się w grze na skrzypcach. Zanim dołączył do zespołu Omega, grał w zespołach Scampolo i Non-Stop. Początkowo dla Omegi tylko komponował piosenki, ale po roku stał się pełnoprawnym członkiem zespołu - jako jeden z nielicznych odebrał formalne wykształcenie muzyczne.

 

Poza tym, że Mihály grał na basie i komponował piosenki dla Omegi, to jego głos słychać w większości na angielskojęzycznej płycie "Omega Red Star from Hungary", albowiem wokalista János Kóbor nie mógł dojechać do Anglii, gdzie nagrywano część z kompozycji. W 1983 roku wydał solową płytę "Synthesizer Magic", na której znalazły się kompozycje Ryszarda Wagnera i Franciszka Liszta w opracowaniu na syntezator. Był także autorem muzyki do musicalu "56 kropli krwi", który powstał z okazji 50. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej w 1956 roku.