Czego w 2020 roku najchętniej słuchali Polacy? Spotify podsumowuje minione miesiące

Ależ to był dziwny rok! W oczekiwaniu na to, aż przekroczymy magiczną barierę i zostawimy za sobą ostatnie 12 miesięcy, mimo wszystko można co nieco podsumować. Spotify ochoczo zabrał się do pracy i sprawdził, jakie utwory królowały w słuchawkach i głośnikach podczas pracy zdalnej czy wirtualnych domówek w Polsce i na świecie.

Po raz kolejny największa platforma streamingowa na świecie publikuje podsumowanie #SpotifyWrapped, które opisuje upodobania użytkowników Spotify w danym roku. Dzięki niemu można zobaczyć, jak ponad 320 milionów słuchaczy na całym świecie odtwarzało podcasty dla dziennej dawki informacji i rozrywki, jak również (a właściwie przede wszystkim) ulubione piosenki w trakcie wykonywania codziennych zadań.

Zobacz wideo

Spotify ogłasza 2020 w Polsce rokiem rapu i wielkich debiutów

Z danych Spotify wynika, że krajowa muzyka coraz częściej zajmuje czołowe miejsca w rankingach słuchalności w Polsce. 2020 rok tylko wzmocnił ten trend. Na pozycji lidera wśród artystów, niezmiennie od 2018 roku, znajduje się Taco Hemingway, którego singiel "Polskie Tango" uplasował się na czwartym miejscu zestawienia najpopularniejszych utworów bieżącego roku. Drugą pozycję zajął Quebonafide, awansując o 5 miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Miejsce w rankingu top 5 utrzymuje także Bedoes. Wśród najpopularniejszych artystów pojawili się również Lanek oraz Mata, kolejno na miejscach trzecim i piątym.

Najwyższe miejsca zestawienia najpopularniejszych utworów, podobnie jak w ubiegłym roku, zdominowali raperzy, na czele z "BUBBLETEA" w wykonaniu duetu Quebonafide i Darii Zawiałow. Przebojem na listę wdarła się też np. sanah - objawienie sceny popowej. Jej utwór "Szampan", który uplasował się na wysokim, siódmym miejscu, do dzisiaj nuci cała Polska.

Czołówkę najpopularniejszych albumów otwiera Mata, jeden z najważniejszych twórców młodego pokolenia. Wydany w styczniu debiutancki krążek "100 dni do matury" sprawił, że rapera uznaje się za jedną z sensacji 2020 roku. Czwarte miejsce rankingu szturmem zdobyła sanah ze świetnie przyjętym albumem studyjnym "Królowa Dram".

W przypadku najbardziej lubianych podcastów do tradycyjnej od kilku lat czołówki również dołączył debiutant. Z drugiego miejsca w roku ubiegłym na pozycję tegorocznego lidera wysunął się kanał "Kryminatorium". Tuż za nim ulokowali się kolejno: "Ja i moje przyjaciółki idiotki", "Dwóch Typów Podcast", "Tu Okuniewska" oraz wspomniany debiut w rankingu, podcast "Kwadrans na angielski", który zamyka listę top 5.

Świat buja się w rytmach latino

Koronę najpopularniejszego artysty 2020 roku z ponad 8,3 miliardami odtworzeń na świecie otrzymuje portorykański raper Bad Bunny. Artysta zajął czołową pozycję również w kategorii najpopularniejszy album. Jego krążek "YHLQMDLG" użytkownicy Spotify przesłuchali aż 3,3 miliarda razy! Tuż za nim, na drugim miejscu, znajduje się Drake - najpopularniejszy twórca 2018, 2016 i 2015 roku. Tegoroczną czołową trójkę zamyka jeden z najpopularniejszych artystów muzyki latynoskiej, kolumbijski piosenkarz reggaeton, J Balvin.

Tak jak w ubiegłym roku, na wysokiej pozycji utrzymuje się również Billie Eilish, która drugi rok z rzędu pozostaje najpopularniejszą piosenkarką na świecie. Tuż za nią w zestawieniu pojawiły się artystki, które w 2020 roku powróciły z nowymi albumami: Taylor Swift, Ariana Grande, Dua Lipa i Halsey. Z kolei najpopularniejszym utworem roku 2020, który szturmem podbił serca fanów i okupuje czołówki list przebojów od listopada 2019 r., zostaje "Blinding Lights" autorstwa The Weeknd. W minionych miesiącach został on odtworzony ponad 1,6 miliarda razy. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno "Dance Monkey" Tones And I oraz "The Box" Roddy'ego Riccha. Listę top 5 zamykają "Roses - Imanbek Remix" SAINt JHN-a oraz "Don't Start Now" Duy Lipy.

Spotify Wrapped 2020. Najważniejsze wyniki

Najpopularniejsi artyści - Polska:

 1. Taco Hemingway
 2. Quebonafide
 3. Lanek
 4. Bedoes
 5. Mata

Najpopularniejsze utwory - Polska:

 1. Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit - BUBBLETEA
 2. The Weeknd - Blinding Lights
 3. Sobel - Impreza
 4. Taco Hemingway, Lanek - Polskie Tango
 5. Mata -100 dni do matury

Najpopularniejsze albumy - Polska:

 1. Mata - 100 dni do matury
 2. QUEBONAFIDE - ROMANTIC PSYCHO
 3. Bedoes - Opowieści z Doliny Smoków
 4. sanah - Królowa dram
 5. Białas - H8M5

Najpopularniejsze podcasty - Polska:

 1. Kryminatorium
 2. Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. Dwóch Typów Podcast
 4. Tu Okuniewska
 5. Kwadrans na angielski

Najpopularniejsi artyści - świat:

 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. J Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Najpopularniejsze artystki - świat:

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Dua Lipa
 5. Halsey

Najpopularniejsze utwory - świat:

 1. The Weeknd - Blinding Lights
 2. Tones and I - Dance Monkey
 3. Roddy Ricch - The Box
 4. Imanbek and SAINt JHN - Roses - Imanbek Remix
 5. Dua Lipa - Don’t Start Now

Najpopularniejsze albumy - świat:

 1. Bad Bunny - YHLQMDLG
 2. The Weeknd - After Hours
 3. Post Malone - Hollywood’s Bleeding
 4. Harry Styles - Fine Line
 5. Dua Lipa - Future Nostalgia

Najpopularniejsze podcasty:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. TED Talks Daily
 3. The Daily
 4. Call Her Daddy
 5. The Michelle Obama Podcast
Więcej o: