Premiery tygodnia. David Fincher wraca z "Mankiem", a Męskie Granie wspomina lato

Wkraczamy w finałową fazę 2020 roku, którego chyba wszyscy mamy już dość. Żeby się rozerwać w jednym z ostatnich tygodni tego przedziwnego okresu, możecie np. sięgnąć po nasze propozycje. Podsuwamy wam dwie płyty, które pobudzą was i do działania, i do refleksji, oraz wyczekiwany film Davida Finchera.

Chociaż w mijających 12 miesiącach nie poszaleliśmy ani kinowo, ani koncertowo, twórcy nie próżnowali (i nadal nie próżnują) w dostarczaniu rozrywki do naszych domów. Nie inaczej jest na ostatniej prostej 2020 roku - Shawn Mendes i Męskie Granie Orkiestra serwują dawkę nowej muzyki, zaś David Fincher powraca w wielkim stylu z filmem "Mank", który ma spore szanse, żeby zostać z wami na dłużej.

Zobacz wideo Popkultura odc. 56

"Wonder". Cudowny dzieciak kanadyjskiego popu to już facet. Shawn Mendes czaruje

- Czuję, jakby część mnie została spisana na papierze i nagrana w formie piosenek. Starałem się być najbardziej autentyczny i szczery w swojej dotychczasowej karierze. To świat, podróż, marzenie, album, który od dawna chciałem zrobić. Jestem nim zauroczony - powiedział Shawn Mendes przed ukazaniem się płyty "Wonder". To czwarty krążek w jego intensywnej karierze, w ciągu której zdążył się dorobić m.in. ponad 31 miliardów streamów i ponad 8 miliardów wyświetleń na YouTube, do pary z 20 mln sprzedanych albumów. Najnowszy krążek 22-letniego popowego giganta promowały single "Wonder" oraz "Monster", duet z Justinem Bieberem. W ramach promocji "Wonder" 6 grudnia Mendes zagra dla swoich fanów darmowy koncert online - jest na co czekać!

"Mank". Sentymentalne spojrzenie Finchera na klasykę kina

Po wielu miesiącach oczekiwania nadeszła premiera "Manka", pierwszego filmu Davida Finchera od sześciu lat. To historia Hermana J. Mankiewicza - scenarzysty absolutnego klasyka kina amerykańskiego, którym jest "Obywatel Kane" z 1941 roku (uważany przez wielu za najlepszy film wszech czasów). W główną rolę wcielił się Gary Oldman. Towarzyszy mu m.in. Amanda Seyfried jako aktorka i producentka Marion Davies. Dramat podąża za tytułowym scenarzystą, który wśród rozmaitych przeciwności losu usiłuje na czas ukończyć prace nad "Obywatelem".

Scenariusz do "Manka" napisał ojciec Davida Finchera, Jack, niedługo przed śmiercią w 2003 roku. W "Manku" występują także Arliss Howard, Tom Pelphrey, Sam Troughton, Tuppence Middleton, Ferdinand Kingsley i Tom Burke. Obsadę dopełniają Joseph Cross, Jamie McShane, Toby Leonard Moore, Monika Gossmann i Charles Dance. Jeszcze przed debiutem produkcji na Netfliksie mówiło się, że to murowany faworyt do oscarowej nominacji. Czy faktycznie tak będzie? Możecie się od tym przekonać od 4 grudnia.

Męskie Granie 2020. Wspomnienie przedziwnego lata

To była szczególna edycja Męskiego Grania, trasy sponsorowanej przez Żywca od 2010 roku. Z powodu pandemii odbył się tylko jeden koncert na ziemi żywieckiej, bez udziału publiczności, za to transmitowany na żywo w internecie. Pomimo niesprzyjających okoliczności zarówno artyści, jak i organizatorzy stworzyli wyjątkowe widowisko, którego wierny zapis oddajemy teraz w ręce słuchaczy. Na czele Orkiestry stanęli tym razem charyzmatyczni Daria Zawiałow, Igo oraz Król. Nie bali się odważnych i zaskakujących wyborów muzycznych. Wśród nich znalazły się między innymi takie hity, jak "Bananowy song" grupy Vox czy "Zanim zrozumiesz" Varius Manx, oraz legendarne już utwory, jak "Korowód" Marka Grechuty i zespołu Anawa, "Boskie Buenos" Maanamu czy "Płoną góry, płoną lasy" Czerwonych Gitar. Wszystkie z nich (i jeszcze więcej!) usłyszycie na tradycyjnym już albumie, który ukazał się 4 grudnia.

Więcej o: