Bob Dylan sprzedał prawa do swoich wszystkich utworów. Tak dużej transakcji jeszcze nie było

W poniedziałek Universal Music Publishing Group poinformowała, że zawarła przełomową umowę z Bobem Dylanem. Od teraz prawa do zarządzania ponad 600 utworami autorstwa Dylana są właśnie w rękach UMG. Jak podaje "New York Times", to prawdopodobnie największa tego rodzaju transakcja między wydawcą a pojedynczym twórcą. Choć nie upubliczniono kwoty, na którą opiewa umowa, mówi się o setkach milionów dolarów.

Po blisko 60 latach na scenie, w których trakcie Bob Dylan dorobił się statusu jednego z najważniejszych twórców XX w. i literackiej Nagrody Nobla, nadszedł czas zmian. Od teraz muzycznym katalogiem autora setek przebojów będzie zarządzać Universal Music Publishing Group. Bob Dylan nie będzie miał zatem kontroli nad tym, gdzie wybrzmią jego utwory. Jak jednak zapewnia UMG, dobry smak i szacunek do twórczości Dylana będą mieć tu wartość nadrzędną. 

Greta Van Fleet Greta Van Fleet ogłasza premierę drugiego albumu. Bracia Kiszka pokazali nowy singiel

Zobacz wideo Konflikty między muzykami doprowadziły do rozpadu kilku znanych grup. Oto one

Bob Dylan dogadał się z Universal Music Publishing Group. "To przywilej, jak i odpowiedzialność"

"Nie jest tajemnicą, że sztuka pisania piosenek to podstawowy klucz do wspaniałej muzyki. Nie jest też tajemnicą, że Bob Dylan jest jednym z największych praktyków tej sztuki" - napisał w oświadczeniu Lucian Grainge, szef Universal Music Group, i dodał m.in.: "Genialne i wzruszające, inspirujące i piękne, wnikliwe i prowokujące, jego piosenki są ponadczasowe - niezależnie od tego, czy zostały napisane ponad pół wieku temu, czy wczoraj". Wtóruje mu Jody Gerson, szefowa Universal Music Publishing Group, która podkreśla:

Reprezentowanie dorobku jednego z najwybitniejszych autorów piosenek wszechczasów, którego kulturowego znaczenia nie sposób przecenić, jest zarówno przywilejem, jak i odpowiedzialnością. (...) Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Bobem i jego zespołem, aby jego artyzm nadal docierał do pokoleń fanów, artystów i autorów piosenek na całym świecie, i dawał im inspirację.

Nie podano do publicznej wiadomości konkretnej kwoty, którą UMPG zapłaciła Dylanowi, jednak amerykańskie media podają sumy rzędu 300 mln dolarów. Dla porównania "New York Times" podaje przykład Hipgnosis Songs Fund - brytyjskiej firmy, która w tym roku wydała ok. 670 mln dolarów na zakup praw do ponad 44 tys. piosenek stworzonych m.in. przez Blondie, Ricka Jamesa i Barry'ego Manilowa.

UMPG przypomina, że utwory Boba Dylana zostały nagrane ponad sześć tys. razy przez wielu artystów reprezentujących dziesiątki krajów, kultur i gatunków muzycznych. Do najbardziej znanych piosenek pióra Dylana należą "Blowin 'In The Wind", "The Times They Are a-Changin", "Like a Rolling Stone", "Lay Lady Lay", "Forever Young", "Knockin' On Heaven's Door", "Tangled Up In Blue", "Gotta Serve Somebody", "Make You Feel My Love" oraz nagrodzony Oscarem "Things Have Changed". W 2016 roku Akademia Szwedzka nagrodziła amerykańskiego artystę literacką Nagrodą Nobla za "stworzenie nowego sposobu poetyckiej ekspresji w tradycji amerykańskiej piosenki".

Ponad tęczą To jeden z najbardziej znanych światowych hitów, ale ta wersja jest wyjątkowa

Więcej o: