Polskie Radio zastrzegło "Przyjaciół Karpia", ale w radiu 357 i tak śpiewają. "To nasz wybór, a nie 'konieczność'"

Polskie Radio zastrzegło sformułowanie "Przyjaciele Karpia", pod którym co roku kryła się nowa piosenka śpiewana przez dziennikarzy (lub przez niektórych melorecytowana). Zawsze czekali na nią słuchacze Trójki. Tym razem zaśpiewali redaktorzy stacji 357 z zaproszonymi gośćmi, większość z nich w tym roku pożegnała się z państwową rozgłośnią.

"Przyjaciele Pewnej Ryby" - tak od teraz nazywa się projekt, w którym słychać dobrze znane nuty i dobrze znane głosy. Za muzykę odpowiadają Wojciech Kaleta i Filip Jaślar. Słowa napisali Artur Andrus oraz Kuba Strzyczkowski, choć - jak zauważa jeden z twórców Radia 357 Tomasz Michniewicz - sam pomysł na tytuł wzięli od Ernesta Zozunia, byłego dziennikarza Trójki, który po zwolnieniu z tamtej stacji zasilił szeregi nowopostającej internetowej stacji radiowej. Twórcy zapowiadają utwór słowami:

Myśleliśmy, że nie dopłynie, myśleliśmy, że to wszystko się nie uda, że już niczego nie będzie wolno, a jednak. Pewnych tradycji trzeba się trzymać, nawet jeśli trącą myszką. Na przykład takich, że raz w roku śpiewa się piosenkę z dzwoneczkami.

Chris Niedenthal 'Zawód: Fotograf' - fragment okładki ze zdjęciem 'Czas apokalipsy' Niedenthal robił zdjęcie-symbol. Teraz pokazał, co widział chwilę wcześniej

Radio 357 śpiewa "Przyjaciele Pewnej Ryby 2020" - posłuchaj 

Tytuł tegorocznej wersji, czyli "Przyjaciele Pewnej Ryby" to z kolei fragment tekstu Artura Andrusa, który na tytuł zaproponował Ernest Zozuń. - Ogromnie nam ten pomysł przypadł do gustu. To więc nasz wybór, a nie „konieczność”. W Radiu 357 sporo elementów - z założenia - będzie miało płynną formę, i świąteczna piosenka również - powiedział serwisowi Wirtualne Media Michniewicz.

 

W nagraniu wzięli udział redaktorzy radia 357 (m.in. Strzyczkowski, Jaślar, Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach) oraz m.in. byli "trójkowcy": Robert Kantereit i Marcin Gutowski (TVN24) i Dariusz Rosiak (Raport o Stanie Świata). Świąteczna piosenka nagrywana przez osoby związane z Programem Trzecim Polskiego Radia powstawała każdego roku począwszy od 2000. Prawa do samego utworu mają jego autorzy: Kuba Strzyczkowski i Wojciech Kaleta, zastrzegli go w ZAiKSie, dlatego można znowu usłyszeć charakterystyczne wersy: "krok po kroku, krok po kroczku...".

Zobacz wideo Paweł Sasko: Praca nad "Cyberpunkiem 2077" jest jak produkowanie 20 filmów jednocześnie

Zmiana nazwy wynika z działań Polskiego Radia, które w listopadzie tego roku zwróciło się do Urzędu Patentowego o zastrzeżenie nazw kilkudziesięciu audycji nadawanych na różnych antenach. Wśród nich znalazło się między innymi 30 audycji Trójki, takich jak "Serwis Trójki", "Manniak po ciemku", "Trzy kwadranse Jazzu" czy "Myśliwiecka 357". W grudniu dodało do tego "Przyjaciół Karpia".

Manniak po omacku - zdjęcie ze strony Radia Nowy Świat Audycja Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat zmienia nazwę, wbijając szpilę Polskiemu Radiu

Więcej o: