"Granda" Brodki kończy 10 lat. W sieci pojawił się film ukazujący kulisy powstawania płyty

Trudno w to uwierzyć, ale właśnie mija dziesięć lat od premiery albumu "Granda", który stanowił radykalny zwrot w karierze Moniki Brodki. Złota dziewczyna polskiego radiowego popu skręciła w stronę alternatywnych dźwięków i otworzyła nie tylko sobie zupełnie nowe drzwi. Z okazji tej okrągłej rocznicy na YouTube'a trafił dokument "Ale Granda", który zabierze fanów Brodki za kulisy powstawania krążka.

Dekadę temu album ten trudno było zaszufladkować i tak samo jest dzisiaj. Niebanalne słowa, w których pisaniu pomagali Monice Radek Łukasiewicz z formacji Pustki i Jacek Szymkiewicz z Pogodno ujmowały absurdalnym humorem, oddawały hołd poezji Białoszewskiego i mrugały do przeróżnych konwencji. Brodka bawiła się swoim głosem, pozwalając mu płynąć w nowych kierunkach. Artystka już od dekady zabiera słuchaczy w podróż dookoła swojego muzycznego świata. W związku z rocznicą fani Brodki mogą się spodziewać samych atrakcji.

Zobacz wideo Paweł Sasko: Żeby mówić jednym językiem przy tworzeniu "Cyberpunka 2077", mieliśmy listę lektur obowiązkowych

"Nie polubię cię, jak powiedzieć prościej...". "Granda" Brodki ukazała się dekadę temu

W tworzeniu płyty uczestniczył ojciec Moniki, żywiecki folklorysta i multiinstrumentalista. Dzięki temu powstała piorunująca mieszanka góralskich guseł z klubową energią pełną elektroniki i prawdziwego rock&rolla. Oprawa graficzna albumu, której autorem jest znany warszawski rysownik Bartek Arobal idealnie uzupełniała materiał muzyczny, który z biegiem lat nie stracił na świeżości. Po premierze "Granda" dotarła do drugiego miejsca listy najlepiej sprzedających się płyt w Polsce, zaś 15 listopada 2011 roku album uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Z "Grandy" oprócz tytułowego kawałka pochodzą takie przeboje jak "W pięciu smakach" czy "Krzyżówka dnia".

Muzycznym prezentem dla fanów od Moniki na dziesięciolecie albumu „Granda” będzie zapewne digitalowa premiera filmu "Ale Granda. Making of albumu 'Granda'". Materiał w reżyserii Quentina Carenzo był dotychczas dostępny tylko na płycie DVD dołączonej do limitowanej edycji albumu. Film pokazuje cały proces tworzenia płyty. Kamera zagląda do rodzinnego domu Moniki, do studia w Teatrze na Woli, śledzi przebieg "góralskich eksperymentów", nagrań wokalnych i instrumentalnych. To portret grupy ludzi, która spędziła kilka miesięcy w intymnej, przyjacielskiej relacji ze sobą i z muzyką. Prawie 40-minutowy dokument obejrzycie poniżej:

 

Jak zapowiada Sony Music Polska w ramach świętowania dziesiątej rocznicy wydania "Grandy", nadchodzącej wiosny odbędzie się premiera specjalnej edycji albumu, który zdobył trzy najważniejsze Fryderyki 2011 roku w kategoriach: produkcja muzyczna, album "pop" i wokalistka roku. Limitowana edycja wydawnictwa ukaże się na białym winylu 9 kwietnia przyszłego roku. Każdy z 1000 albumów będzie numerowany i wydany na 180 gramowym winylu.

Więcej o: