Palestyńska "królowa techno" aresztowana za poprowadzenie imprezy w meczecie

W Palestynie nie milkną echa po weekendowej imprezie, która została zorganizowana w meczecie Nabi Musa w Zachodnim Brzegu. W sprawie aresztowano już "palestyńską królową techno" DJ Samę. Za obrażanie uczuć religijnych kobiecie grozi kara więzienia.
Zobacz wideo Popkultura odc. 59

Jak podaje "The Times of Israel", impreza taneczna zorganizowana została w nocy z soboty na niedzielę 27 grudnia w meczecie Nabi Musa w kontrolowanej przez Izrael części Zachodniego Brzegu. Informację o wydarzeniu podało izraelskie radio publiczne Kan, powołując się na media palestyńskie, które mówią o nawet kilkuset uczestnikach. Imprezę poprowadziła DJ Sama, która nazywana jest "palestyńską królową techno".

Impreza techno w meczecie. Policja aresztowała "palestyńską królową techno"

Imprezę skrytykowali już politycy, w tym prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Na filmach, które pojawiły się na portalach społecznościowych, widać młodych ludzi, którzy tańczą i piją alkohol. Są to obywatele Palestyny oraz muzułmanie mieszkający w Izraelu. Opinię publiczną zbulwersowało nie tylko picie alkoholu w świętym miejscu, ale też zabawa, która prowadzona była w "wymieszanym" tłumie kobiet i mężczyzn. Krytykowano również to, że kobiety bawią się bez nakryć głowy oraz palą papierosy.

Po publikacji nagrań na miejscu zjawiły się osoby, które próbowały przerwać imprezę. Organizatorzy potwierdzili jednak, że otrzymali zgodę na jej przeprowadzenie od Ministerstwa Turystyki Palestyny. W niedzielę natomiast policja Autonomii Palestyńskiej aresztowała DJkę, której za obrazę uczuć religijnych może grozić kara więzienia. Sprawą ma zająć się także izraelska policja.

Sytuację próbuje wykorzystać Hamas, który oskarża Autonomię Palestyńską o zaniedbywanie wartości islamskich i "zezwalanie na prowadzenie zabaw prowadzących wprost do zgnicia moralnego młodego pokolenia Palestyńczyków". Ministerstwo Turystyki, które wydało zgodę na organizacje imprezy, próbuje natomiast zrzucić winę na Ministerstwo Religii, które dowodzi, że nie otrzymało żadnej informacji na temat planowanej dyskoteki w meczecie.

Dj Sama Abdulhadi uważana jest za pionierkę palestyńskiej muzyki elektronicznej. Jest też jedną z pierwszych kobiet, która zaczęła pracować w zdominowanej przez mężczyzn branży. Jak dodaje agencja informacyjna ANSA, oficjalne konto DJki na Instagramie zostało już usunięte.

Więcej o: