Radzimir Dębski i NOSPR zagrają muzykę z filmu "Niebo o północy". Ich koncert poleci w kosmos

Choć widzowie i krytycy chłodno przyjęli najnowszy film George'a Clooneya, "Niebo o północy", szeroko chwalony jest za to soundtrack autorstwa Alexandre'a Desplata. 3 stycznia 2021 roku Radzimir Dębski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach zagrają kompozycje Desplata w ramach specjalnego noworocznego koncertu, którego zapis zostanie wysłany w kosmos.

"Niebo o północy" w reżyserii George'a Clooneya to postapokaliptyczna opowieść o samotnym naukowcu, który za wszelką cenę stara się powstrzymać ekipę astronautów przed powrotem na Ziemię, gdzie doszło do tajemniczej katastrofy. W budowaniu atmosfery ogromną rolę odgrywa ścieżka dźwiękowa filmu, skomponowana przez dwukrotnego zdobywcę Oscara Alexandre’a Desplata ("Kształt Wody", "Grand Budapest Hotel", "Harry Potter i Insygnia Śmierci"). W niedzielę, 3 stycznia każdy będzie mógł usłyszeć i zobaczyć, jak ta pełna emocji muzyka wypełniła przestrzeń NOSPR - jednej z najbardziej spektakularnych sal koncertowych w Europie.

Zobacz wideo Justyna, Marta i Maja o najlepszych filmach widzianych w 2020 roku

Radzimir Dębski i NOSPR "polecą w kosmos" dzięki Netfliksowi. "Muzyka filmowa zawsze we mnie grawitowała"

Radzimir Dębski (znany też jako JIMEK) i NOSPR po raz pierwszy zagrają wspólnie muzykę filmową. - Hollywoodzka muzyka filmowa to coś, co zawsze we mnie grawitowało - mówi o projekcie Dębski. - Praca z orkiestrą NOSPR i samo przebywanie w tych murach to metafizyczne przeżycie. Nie mogę uwierzyć, że udało mi się w tym roku w ogóle stanąć przed orkiestrą. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak się za muzyką na żywo stęskniłem, jak mi jej brakowało.

- Projekty z JIMKIEM są dla nas za każdym razem pewnym wyzwaniem. NOSPR znany jest już jednak z tego, że przekracza granice i eksperymentuje z muzyką - opisuje współpracę Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR. - A tym razem zdobyliśmy się na to, żeby wysłać ją w kosmos - dodaje JIMEK. Zaraz po premierze - we współpracy z Centrum Nauki Kopernik - zapis dźwiękowy koncertu zostanie wysłany w kosmos. Sygnał będzie precyzyjnie skierowany w stronę jednej z egzoplanet, na której panują warunki zbliżone do tych na Ziemi. 

- Muzyka jest postacią w tym filmie, ponieważ jego spora część jest bez słów - argumentuje George Clooney, który nie tylko wyreżysował "Niebo o północy", ale zagrał też główną rolę. - Połowa filmu jest bez dialogów. Dlatego muzyka jest swego rodzaju dialogiem. Potrzebowaliśmy, żeby grała muzyka. Potrzebowaliśmy jej, żeby łatwiej nam było zrozumieć, co się dzieje w naszych głowach. Kiedy zacząłem o tym rozmawiać z Alexandrem, powiedział: "Chyba chcesz, żebym napisał koncert" - śmieje się Clooney. - A ja na to: "Tak, chcę, żebyś napisał koncert!". I to właśnie zrobił.

O tym, jak z koncertem Desplata poradzili sobie polscy muzycy, będziemy mogli się przekonać 3 stycznia. Premiera widowiska okraszonego multimedialną scenografią rozpocznie się o godz. 18 na kanale Netflix Polska na YouTube.

Więcej o: