Black Sabbath wracają do płyty "Vol. 4". W lutym ukaże się edycja deluxe z niepublikowanym wcześniej materiałem

Black Sabbath wypuścili swoją czwartą płytę "Vol. 4" w 1972 roku. Składa się ona z klasycznych utworów, takich jak "Supernaut", "Changes" czy "Snowblind" i wykorzystała wówczas rosnącą popularność zespołu, wchodząc do Top 10 listy najlepiej sprzedających się albumów w UK i Top 20 listy Billboard w Stanach. Wynalazcy heavy metalu, jak pisze się o Black Sabbath, wybierają się w podróż w przeszłość i przedstawiają publiczności swoją klasyczną płytę w nowym wydaniu.

Wydanie ukaże się 12 lutego 2021 roku w wersjach 4 CD i 5 płytach winylowych w wersji 180 gr. Płytom towarzyszyć będzie bogata w treści książeczka, zawierająca opisy z cytatami wszystkich czterech członków zespołu z okresu wydania płyty, rzadko pokazywane zdjęcia oraz plakat z nigdy niepublikowaną grafiką o roboczym tytule "Snowblind". Nowy remaster oryginalnych nagrań będzie także dostępny przez serwisy streamingowe, a także będzie można pobrać płyty w wersjach mp3. Już teraz można posłuchać zremasterowanej wersji "Tomorrow’s Dream".

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Muzyka

Black Sabbath zapraszają do wehikułu czasu z wyjątkową reedycją "Vol. 4"

Ambitne aranżacje utworów na "Vol. 4" i ich niezwykły klimat zostały teraz wzmocnione - ich brzmienie jest jeszcze bardziej inspirujące i mroczne. Wydanie tej płyty we wrześniu 1972 roku przyniosło dwie duże zmiany dla członków zespołu: Ozzy'ego Osbourne’a, Tony’ego Iommiego, Geezera Butlera i Billa Warda. Jedną z nich była rezygnacja z dotychczasowego producenta Rodgera Baina i wyprodukowanie płyty przez sam zespół, a drugą - decyzja o realizacji tych nagrań nie w dotychczasowym studio w Anglii, a w Record Plant w Los Angeles.

Wydanie "VOL 4: SUPER DELUXE EDITION" jest hojnie uzupełnione przez zespół dodatkowym materiałem. Po pierwsze, jest to sześć niepublikowanych dotąd studyjnych wersji utworów z oryginalnych sesji nagraniowych płyty. Każda z nich dostała nowy miks wykonany przez Stevena Wilsona, który korzystał z analogowych ścieżek. Najciekawsze z nich to inne wersje "Supernaut" i "Changes" oraz instrumentalna wersja "Under The Sun".

Zestaw zawiera także 11 dodatkowych nagrań studyjnych (również z nowym miksem Stevena Wilsona z analogowych ścieżek) składających się z m.in. wersji alternatywnych, odrzuconych błędnych nagrań, a nawet urywków ze studyjnych rozmów. Ten materiał zabiera słuchaczy w podróż w przeszłość wprost do studia, gdzie mogą oni niejako towarzyszyć Black Sabbath w nagrywaniu tej legendarnej płyty. Poza wieloma wersjami "Wheels Of Confusion" znaleźć będzie można także odrzucone wersje "The Straightener” i "Snowblind". 

Kolekcję dodatków uzupełniają także wersje koncertowe. Pomimo faktu, iż niektóre z nich były dostępne na różnych wydaniach zespołu, to teraz pierwszy raz zostały one tak skompilowane, że odtwarzają przebieg koncertów z 1973 roku w trakcie trasy po wydaniu ‘Vol. 4’. Utwory były oryginalnie przeznaczone na płytę koncertową, do której wydania nie doszło. Dostały one także nowy miks, wykonany przez Richarda Digby Smitha, który wykorzystał tu oryginalne 16-ścieżkowe analogowe nagrania, uzyskując w ten sposób poziom dźwięku niesłyszany na żadnych innych wersjach. Znaleźć w tym materiale można m.in. "Tomorrow’s Dream" i "Cornucopia", a także szczególnie uwielbiane przez fanów "Paranoid" i "War Pigs".

Więcej o: