Nie żyje Maria Koterbska. Legenda polskiej piosenki miała 96 lat

W wieku 96 lat w Bielsku-Białej zmarła piosenkarka Maria Koterbska. Informację przekazał syn piosenkarki Roman Frankl w rozmowie z Marią Szabłowską z Polskiego Radia.

Maria Koterbska urodziła się w ówczesnym Bielsku w 1924 r., debiutowała pod koniec lat 40. W latach 50. występowała m.in. w Teatrze Satyryków w Krakowie. Pojawiała się również w audycjach Radia Katowice i popularnych programach "Podwieczorek przy mikrofonie" i "Zgaduj zgadula". Przez wiele lat współpracowała także z kabaretem literatów Wagabunda, którego była współtwórczynią.

W 1963 r. otrzymała drugie miejsce na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Artystka występowała również na festiwalach opolskich, a także na wielu innych estradach w Polsce i na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

Do najbardziej znanych utworów wykonywanych przez Marię Koterbską należą m.in. "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Karuzela", "Parasolki", "Augustowskie noce" oraz "Do grającej szafy grosik wrzuć". Teksty pisali dla artystki najwięksi polscy twórcy, w tym Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski i Jeremi Przybora.

Maria Koterbska nie żyje

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych" - napisał na Facebooku prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

"Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt" - dodał samorządowiec.

Więcej o: