Wuhan czy Wu-Tang? Kanada oficjalnie przeprasza Chiny, wszystko przez T-shirt

Kanadyjczycy przeprosili za "nieporozumienie" po tym, jak Chiny złożyły skargę na koszulkę zaprojektowaną przez jednego z kanadyjskich dyplomatów. Chińczyków uraziło skojarzenie słowa Wuhan z nietoperzem, chociaż tak naprawdę rysunek przedstawiał coś innego.

Symbol, który pojawił się na zaprojektowanej i zamówionej przez anonimowego dyplomatę koszulce przedstawiał literę "W" zapisaną czcionką taką, jaką posługują się w swoim logo muzycy hip-hopowego amerykańskiego zespołu Wu-Tang Clan, które symbolizuje nietoperza. Zamiast nazwy grupy na T-shircie znalazł się jednak napis "Wuhan". To nazwa miejscowości w Chinach, która stała się źródłem rozprzestrzeniania się koronawirusa, z którym cały świat walczy od kilkunastu miesięcy. 

Nietoperz czy nie? Nieporozumienie dyplomatyczne

Kanada w oficjalnym stanowisku w odpowiedzi na formalną skargę Chin napisała, że żałuje "nieporozumienia"  . 

Doniesienia o zamówieniu takich koszulek pojawiły się na chińskim Weibo, serwisie podobnym do Twittera. Opisywały emblemat jako nietoperza, nie wspominając o odniesieniu do logo Wu-Tang Clanu. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin zareagował:

Jesteśmy tym zszokowani i złożyliśmy skargę, prosząc o dokładne dochodzenie i wyjaśnienie.

Wszystko dlatego, że niektóre teorie łączą wirus COVID-19 z nietoperzami. Niektórzy sugerują, że to od tych zwierząt zakazili się pierwsi mieszkańcy Wuhan. Tymczasem, Chiny (i nie tylko) bardzo dbają o to, by wirus nie był powiązany z określonymi krajami lub regionami, a władze z Pekinu są szczególnie wrażliwe na tym punkcie. 

Zobacz wideo Co łączy Muldera i Scully, "Przystanek Alaska" oraz dra House'a?

Rzecznik kanadyjskiej służby zagranicznej podkreślił, że stylizowane "W" nie miało przedstawiać nietoperza, miał to być symbol stworzony dla zespołu pracowników ambasady pracujących nad repatriacją Kanadyjczyków z Wuhan na początku 2020 roku.

Przepraszamy za nieporozumienie - dodał jednak

Zespół kierowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przebywa obecnie w Wuhan i bada źródło epidemii.

Więcej o: